Champagno pro otrlé

Byl jsem poměrně zvláštní kuřák. Nepotřeboval jsem cigaretu po ránu a většinou ani celý den. Ale večer jsem klidně sjel krabičku. Tak jako tak mě to nedávno začalo srát. Nijak jsem si nenalhával, že každý má nějakou drogu, ani, že je to požitek. Bylo mi jasné, že jde o slušnou závislost se vzestupnou tendencí. Ale jak z toho?

Jen tak přestat, to se mi nedařilo. Zas tak silnou vůli nemám. Pár dní člověk vydržel a lítal v tom zase. No dobře, co máme dál. Žvýkačky, náplasti a další nesmysly. Nefungovalo a nechutnalo. Hypnóza? Tak to nee. Tak jsem dumal, až jeden známý z oblasti farmacie utrousil slovo - Champix. Miluju nové věci. Tak jsem to šel vyzkoušet.

Champix vyrábí firma Pfizer. Vypadá jako pánská antikoncepce. V docela zajímavé krabičce jsou prášky rozmístěné po týdnech a pod ikonkami slunce a měsíce. Takže dobrá navigace i pro slabomyslné. Balení existuje více druhů. Důležité je asi začít "startovacím". Modré tabletky obsahují látku, která se jmenuje Vareniclinum. Pokud vás zajímá jak to celé funguje, jde v kostce o to, že se jisté chemické sloučeniny vážou na jisté receptory ve vašem mozku a tím je nikotin a další látky v tabáku nacházejí obsazené a fajčenie tak  nenavozuje žádné libé pocity či chutě, protože se neuvolňují endorfiny a další náležitosti. Nejsem odborník, takže níže je pro ně citace z SPC produktu*. Lék je na předpis a není to levná záležitost, ale kuřáci samozřejmě ví, že jde o úplný pakatel, pokud to vyjde.

Protože se mi nechtělo čekat, požádal jsem jednu známou a brzy jsem dvě balení měl v ruce. První týden berete jen poloviční dávku ze startovacícho balení. Zábavné na tom je, že v této době můžete a dokonce byste měli kouřit. Takže jsem si bezstarostně vyhuloval. Druhý týden máte na to, aby jste si vybrali den, kdy přestanete. Zvolil jsem hned první, abych měl výmluvu a další pokusy až to nezvládnu.

Co je na tom všem nejzajímavější, že to záhadně funguje!

Hned první den, druhého týdne jsem přestal kouřit. Do té doby nemyslitelná věc. Přestal jsem to vůbec potřebovat. Teď to bude 6 týdnů. Nezapálil jsem si v hospodě, kde všichni věděli, že jak si dám pivo, objeví se mi v ruce cigáro. Nezapálil jsem si na svatbě, na pohřbu, večer sám doma ani ve stresu v práci. Prostě nehulím. Dvakrát denně zbaštím prášek, kterej mi najednou dává spoustu času. Cigára mi smrdí, začal jsem cítit a dostal hrozné chutě. Svět začal být pohodlnější.

Samozřejmě nevěřím, že samotná chemie za vás všechno vyřeší. Jde o docela zajímavou a funkční berličku, která vám dá šanci říct: "Sakra, vydržel jsem to 3-4 měsíce, už to zkusím bez toho." Takže já přecházím na jednu modrou denně a za dalších pár týdnů končím. A uvidíme. Kdyby to neklaplo, určitě to napíšu, nebudu přece kecat. Na druhou stranu, cigáro jsem kdysi bral jako požitek, pak se stanete otrokem. A cítít se svobodným stojí za to.

Nerad bych opomenul spoustu vedlejších účinků. Vyvalily se mi bulvy, vypadalo obočí a uhnil kyčelní kloub... ale bez legrace. Osobně jsem pocítil dvě věci. První dva týdny pekelnou únavu, kdy jsem usínal u stolu v sedm večer, ač chodím spát po půlnoci a žaludeční křeče, když jsem nestíhal pravidelně jíst a kdy člověk bez Champixu dostává lehký pocit, že by měl něco zbaštit. Ale po zmíněných dvou týdnech - pohoda.

Zbývá jen sehnat podobné prášky na chlast a na sex. A budu úplně bez závislostí a mrsknu si fén do vany. Protože Mirek Dušín musel být sakra nudnej patron. A takový já nerad! :)

*SPC- "Farmakoterapeutická skupina: Varium, přípravek pro odvykací léčbu kouření, ATC kód: NO7BA03

Vareniklin se váže s vysokou afinitou a selektivitou k α4β2 neuronálním nikotinovým acetylcholinovým receptorům, kde působí jako částečný agonista – sloučenina, která působí jednak jako agonista, ale s nižší účinností než nikotin, a v přítomnosti nikotinu pak jako antagonista.

Elektrofyziologické studie in vitro a neurochemické studie in vivo prokázaly, že se vareniklin váže na α4β2 neuronální nikotinové acetylcholinové receptory a stimuluje aktivitu zprostředkovanou receptory, ovšem na významně  nižší úrovni než nikotin. Nikotin soutěží o stejná α4β2 nAChR vazebná místa, ke kterým má vareniklin vyšší afinitu. Proto může vareniklin účinně blokovat schopnost nikotinu plně aktivovat α4β2 receptory a mesolimbický dopaminergní systém, což je neuronální mechanismus, který je podkladem pro upevnění návyku a pocit odměny prožívané při kouření. Vareniklin je vysoce selektivní a váže se silněji na α4β2 subtyp receptorů (Ki=0,15 nM) než na jiné běžné nikotinové receptory (α3β4 Ki=84 nM, α7 Ki= 620 nM, α1βγδ Ki= 3400 nM) nebo na nenikotinové receptory a transportéry (Ki > 1μM, kromě 5-HT3 receptorů: Ki=350 nM).

Předpokládá se, že účinnost přípravku CHAMPIX při odvykání kouření je dána částečným agonistickým účinkem vareniklinu na α4β2 nikotinovém receptoru, kde jeho navázání vyvolává účinek dostatečný k úlevě od symptomů z vysazení (agonistická aktivita), a zároveň snižuje odměňující a posilující účinky kouření tím, že zabraňuje navázání nikotinu na α4β2 receptory (antagonistická aktivita)."

No tak z tohohle je to snad už každému jasné...
 

 

Zpět
07.10.2009 19:10 Sekce: Zdraví, autor: mishak Ohlasů[38] / Komentovat