Chaplinovo království

Nesvěřil jsem s drobností. Už přes půl roku mi trůní na skříni Epson EMP-TW700. Přeložím. Je to projektor.

Nikdy jsem nechtěl velkou televizi, protože mi prostě nestačí. Na banality mi stačí velký širokoúhlý LCD monitor s DVB-T tunerem a na absolutní vychutnání mých milovaných filmů prostě něco chybělo. Zapátral jsem po netu, prošel desítky recenzí, zejména na zahraničních serverech a nakonec koupil tenhle bílý, elegantní zázrak.

Nebudu zatěžovat parametry, každý, kdo má zájem nalezne sám. Co rozhodlo, byla kvanta vstupů u Epsonu, kvalita obrazu dotahující za dodržení základních podmínek a při vhodném nastavení výrazně dražší modely, perfektní živé barvy a věc na níž se s oblibou zapomíná, obrovský zoom objektivu a velký horizontální i vertikální posun obrazu bez nutnosti šibování se samotným zařízením. To vše bratru tenkrát za nějakých 17.000 Kč, když to koupíte na firmu bez DPH, což je cena průměrné plazmy od Panasonicu.

Projektor (a to jakýkoliv) samozřejmě není určen nervózním televizním cvakálkům. Ale má jeden efekt, který se mi líbí. Potřebujete jakési kinoprostředí. Nutná je co největší tma, takže se nemůžete rozptylovat ptákovinami okolo. Nutná je kvalitní projekční plocha. Zkoušel jsem projekční plátna, speciální našedlé reflexní fólie, ale zatím vyhrává (poměr cena výkon) kvalitní bílá barva na zdi (tady pozor, nevěřili byste kolik odstínů bílé existuje). V momentě, kdy máte toto splněno, propojeno s počítačem, scartem DVB-T krabičky či HDMI třeba z DVD přehrávače Fregusson, začíná ta správná zábava. Přihodil jsem k tomu 5.1 bedničky od Logitechu asi za 17 stovek a zážitek z filmů je o třídu vyšší.

Když silná lampa prožene proud světla přes 16:9 barevnou matrici LCD displeje (EPSON je LCD ne DLP technologie), ocitnu se v jiném světě. Nějakých 3,5 metru úhlopříčky (mám malý byt) ožije balkánskou tvorbou, severským nezávislým filmem a pohltí mě. Nejsem přímo v tom, ale mám k tomu hodně blízko. Překvapivě jaká technická blbost, ale kolik štěstí dokáže dát. Ten kinoefekt je k nezaplacení. Je to jiný svět. Takže tuto svou investici považuji za dobrou volbu.

Časem samozřejmě odejde lampa, ale je to asi tak za 8 let, jak to tak počítám, a kdo ví co bude za technologie tehdy. Tenhle EPSON nemá sice fullHD, ale na druhou stranu umí zajímavě upravovat obraz, takže i blbé dvou tří CD DIVXy či XVID s 5.1 zvukem vypadají a znějí naprosto excelentně. A já nejsem detailista, abych zkoumal hranatost hran obrazu z Blue Ray, ale miluju příběhy. A to je to proč jsem si tuhle radost udělal. A ostatním padá brada.

Zpět
01.02.2009 19:02 Sekce: Technologie, autor: mishak / Komentovat