Den pro Šakala - korekce pointy

Žádost o napravení hloupého zaváhání Fredericka Forsytha.

Také se vám občas stane, že nesouhlasíte s tím, jak nějaká kniha či film skončí? Mě se to teď aktuálně stalo u jistě všem známého "Den pro Šakala" od Fredericka Forsytha. Skvělá knížka, čte se bez dechu, a i když už jsem kdysi viděl film, doufal jsem marně, že to dopadne jinak. Ten závěr je prostě zmršený!

Vezměme si to po pořádku. Elitní zabiják je zaplacen, aby ve Francii zabil prezidenta de Gaullea, který v té době zázračně unikal pokusům o atentát. Střelec Šakal je profesionál, nedělá chyby, má několik pasů, převleků, chová se logicky a uniká veškerým snahám o jeho dopadení. Přesto je v kritický moment, pár vteřin od dokonání svého poslání zabit obtloustlým policistou Claudem Lebelem.

Tomuto smutnému hrdinovi celé knihy je autorem od počátku nadržováno, což celou knihu (a tím i film) shazuje. V kontrastu s výše zmíneným racionálním jednáním Šakala, pomáhá autor pátrání celé tajné služby, vedené ňoumou Lebelem, souhrou desítek šťastných náhod, které by se prostě normálně stát nemohly. Forsyth tak těžkopádně podává policii a tajným službám celou řadu berliček, aby se vůbec dokázaly k Šakalovi přiblížit.

Proto trvám na tom, že F. Forsyth zneužil svého postavení jako autora, obviňuji ho z předpojatosti a účelových manipulací. Dále trvám na tom, že Šakal de Gaullea bez problémů zabije a v klidu zmizí, aby užil poctivě vydělaných peněz. Šašek Lebel přijde do bytu, odkud Šakal střílel, příliš pozdě (pokud vůbec) a nalezne zde jen jeho úžasnou zbraň. Při vědomí svého selhání ji použije a prostřelí si hlavu. Aby se neporušil historický kontext, dalo by se třeba nakonec dodat, že nebyl zabit pravý de Gaulle, ale dvojník, což by však nic nezměnilo na tom, že Šakal byl úspěšný. A teprve tak je to logické a správně!

Žádám tedy, aby se veškeré vytištěné knihy upravily dle mého poznatku, jde v podstatě jen o nahrazení poslední jedné či dvou stran. Děkuji!

P.S.
Pokud máte i podněty k úpravě některých dějových nesrovnalostí u dalších knih, tak sem s nimi. Je přeci zcela proti logice, aby neustále vítězili slabí, oškliví, utlačovaní a břídilové. V životě je to přece přesně naopak.

Zpět
11.10.2005 16:10 Sekce: Kultura, autor: mishak Ohlasů[1] / Komentovat