Dnešek ve znamení katastrofy

Aktuální zpravodajství z války v Iráku. Situace na obou stranách se přiostřuje! Čeští vojáci v boji! Ztráta válečné lodě! Čtěte...

Fregata Hawes těsně před zásahem vlastní raketou

Dnes ráno utrpěli spojenci pravděpodobně největší ztráty od zahájení operace Irácká svoboda. Americké námořnictvo muselo odepsat fregatu USS Hawes a 359 námořníků. Tragédie se odehrála při rutinním ostřelování pozemních cílů, kdy těsně po odpálení přestala raketa Tomahawk reagovat na dálkové navádění. V několika vteřinách změnila směr a zasáhla loď z níž byla vypálena těsně pod čarou ponoru.

Exploze 500 kg vysoce účinné trhaviny způsobila v trupu lodi otvor, kterým by pohodlně projela Škoda Superb. Následný požár se ani přes pomoc okolních lodí nepodařilo uhasit a tak došlo k explozi skladiště s municí do protiletadlových kanónů. Loď se doslova rozpadla na kusy a během několika vteřin se potopila. Zachránil se jediný námořník, který očividně v šoku doplaval až na irácké pobřeží, kde s výkřikem "Za Pearl Harbour!" a taseným coltem odcizil jeep a odjel směrem na Bagdád.

commandos při odpálení řízené střely

Provedení rozkazu amerického velení, že námořník nesmí padnout do zajetí, aby nebyl využíván iráckou propagandou, se ujala elitní jednotka Commandos. Při pokusu zastavit jeho jeep řízenou střelou jeden z vojáků očividně "ztratil" hlavu a střela zasáhla vozík iráckého prodavače hotdogů, snažícího se obchodovat v zemi nikoho. Podle vyjádření ministerstva informací v Bagdádu, které urychleně svolalo tiskovou konferenci, bylo přes dvěstě párků zcela zničeno a dalších nejméně padesát popraskalo. Do housek se dostal písek a staly se tak nepoživatelnými. Následně irácké velení obvinilo USA z přiostřování humanitární katastrofy a násilí na civilním obyvatelstvu.

Ve zmatku kolem párků projel námořník z Hawese Bagdádem a po prohlídce několika pamětihodností směřoval dále na sever. V obavě, že by jeho cílem mohla být Severní Korea, zastavili ho spojenci u města Kirkúk kobercovým náletem z bombardérů B-52. Protesty na celém světě se po tomto incidentu přiostřily a demonstranti požadují okamžité stažení amerických a britských vojáků z Iráku.

vojáci rozbíjejí prasátko...

Velmi nelichotivě též vyzněl snímek agentury Reuters, kde se američtí vojáci věnují rabovaní a krádežím. Podle vyjádření některých civilistů jim vzali i to poslední, co jim zbylo. Předali také médiím usvědčující materiál o manipulování s informacemi a aranžování fotografií z bojiště.

Zatím 16 na boj nadržených českých vojáků z prostějovské speciální jednotky narazilo u Nadžafu na kolonu 300 tanků T-55 doprovázeným blíže neurčeným množstvím pěchoty. Česká jednotka okamžitě zaútočila a po zničení nepřítele se vrhla do průlomu. Absenci těžkých zbraní řeší úžasnou bojovností a pohyblivostí. Tu jim trochu znesnadňuje česká polní nemocnice, kterou táhnou za sebou jako záminku jejich přítomnosti na iráckém území.

Další zprávy možná přineseme, možná se na to vykašleme.

Zpět
01.04.2003 13:04 Sekce: Ze světa, autor: mishak Ohlasů[2] / Komentovat