Grammy

Pokud se někdo zeptá, jaký hudební protipól byste našli k filmovému ocenění Oskar, asi vás automaticky napadne Grammy. Pravděpodobně nejprestižnější hudební ocenění Ameriky. A pokud se mluví o Grammy, automaticky většinu posluchačů napadají jména jako Madonna, Michael Jackson a podobní. Jenomže jak jsou na tom tyto moderní hudební ikony ve srovnáním s více než čtyřicetiletou tradicí předávání gramofonků?

Grammy mají jednu zásadní necnost. Přemíru kategorií, ve kterých jsou jednotlivé ceny udělovány. Celkově jich je něco málo přes stovku. Líbivé a tolik uctívané gramofonky totiž nejsou určeny jen interpretům, ale v různých kategoriích i producentům, autorům, videoklipům atp. Množství kategorií je navíc násobeno ještě jednotlivými žánry, které mají své vlastní kategorie. Od roku 1986 se například vyhlašuje nejlepší album s polkou(!).

Za hlavní kategorie bývají tradičně považovány ty nadžánrové, tedy album roku, píseň roku, nahrávka roku a objev roku. Mnohem zajímavější, alespoň z pohledu posluchačů, jsou ale právě ocenění žánrová. Jak vybírat mezi nahrávkou Vivaldiho Čtvero ročních dob a Eminemem? Žánrový projev je jednoduše srovnatelnější.

<>Kategorie POP

Není to tak dávno, kdy byl za krále popu považován Michael Jackson. Jeho paní by pak, zcela logicky, měla být Madonna. Dva z nejznámějších světových umělců by tak logicky měli mít i své místo v příslušných žebříčcích Grammy. Leč není tomu tak.

Michale Jackson měl to štěstí, že se "popíkovým králem" na jeden rok skutečně stal. Vyhledáte-li si všechny držitele gramofonků v kategorii "nejlepší mužské vokální vystoupení v kategorii pop", jeho jméno tam najdete. Podařilo se mu zabodovat v roce 1984 s albem a písní Thriller. Bohužel (a pro někoho bohudík) to ale byl jeho jediný pěvecký úspěch v této kategorii. A kdo je tedy ve skutečnosti, alespoň podle počtu ocenění, nejlepším popovým zpěvákem všech dob? S celkově pěti oceněními se jím stává Stevie Wonder. A pokud byste náhodou měli pocit, že dokonalý Michael je jedním z mnoha dalších, jímž se ve své kariéře podařilo v této kategorii dosáhnout pouze na jednu cenu, není tomu tak. Steviemu Wonderovi totiž dýchají na záda třeba se čtyřmi oceněními Sting nebo James Taylor a Eric Clapton, kteří oba získali ceny tři.


Stevie Wonder - From The Bottom of My Heart; vítězná píseň roku 2006

Pokud jsem u Michaela Jacksona použil obrat, že se mu "podařilo zabodovat", nebylo to náhodou. Největší popová ikona všech dob Madonna totiž nezískala v ženském popovém zpěvu ani jednu cenu. A navíc, popová kategorie nemá, podle Grammy, jen jednu královnu. Hned dvěma zpěvačkám se (s jistým časovým odstupem) podařílo získat hned tři gramofonky. Pokud tedy pátráte nad jmény oněch šťastlivkyň, jsou jimi Whitney Houston a Dionne Warwick. Dva popové gramofonky si ve své kariéře vyzpívaly navíc hned tři další zpěvyčky - Barbara Streisand, Bonnie Raitt a Sarah McLachlan. Mimochodem, Whitney a Dionne nepojí jen počet získaných gramofonků, ale i rodinné pouto; jsou to sestřenice. Náhoda nebo rodinný dar?


Dionne Warwick - I'll Never Love This Way Again; vítězná píseň roku 1980

<>Kategorie R&B

R&B nebo-li Rythm and Blues je jedním z často skloňovaných hudebních termínů. Většina moderní mládeže považuje R&B za jakýsi moderní styl, do jisté míry nástupce popu, ve kterém kralují Třeba Alicia Keys nebo Usher. Grammy v této kategorii totiž byly poprvé uděleny v letech 1967 a 1968. A, ač je to možná pro někoho s podivem, i o absolutním mužském vítězi této kategorie jsem se již zmínil. Ne, nelekejte se, nejedná se o Michaela. Ale pokud vás napadl Stevie Wonder, měli jste pravdu. Stejně jako v popu, tak i v R&B je absolutním vítězem a to počtem celkem 6ti ocenění. Na druhé místo se pak se čtyřmi gramofonky dostal Luther Vandross. Abychom Michaleovi ale úplně nekřivdili, tak v kategorii R&B se mu podařilo zvítězit hned dvakrát, stejně jako zmiňovanému Usherovi. Oba ale byli předběhnuti takovými zpěváky, jako jsou Lou Rawls nebo Ray Charles.


Luther Vadross - Dance With My Father; vítězná píseň roku 2004

Ještě přesvědčivějším náskokem je určeno vítězství nejlepšího ženského R&B hlasu. Hudebně zkušenější již možná vědí. S počtem 11 gramofonků se absolutní vítězkou této kategorie stává nesmrtelná Aretha Franklin. Ta získala první cenu hned v roce 1968 (tehdy poprvé se ženský R&B zpěv oceňoval) a na pozici první dámy se udržela bez přestávky až do roku 1975. Další ocenění pak získala v letech 1982, 1986 a 1988. Druhou nejúspěšnější je pak Toni Braxton se čtyřmi oceněními.


Aretha Franklin - RESPECT; vítězná píseň roku 1968 (živá nahrávka z roku 2003!)

Že vyhrávají lidé, u kterých byste to nečekali nebo které snad (PROBOHA) ani neznáte? Tak si počkejte na příště. Kategorie ROCK a COUNTRY také přinesou řadu překvapení.

Zpět
17.08.2006 18:08 Sekce: Kultura, autor: nulluser Ohlasů[3] / Komentovat