Hero tropí hlouposti

Malá recenze filmu, který mě zaujal svou nezajímavostí a rozpočtem. Kdyby ty peníze dali mě, natočil bych jiné věci a bylo by tam o dost více nahých lidí. :) Zatímco se většině populace líbí, řadím ho společně s Tygrem a brakem mezi snímky průměrné.

Neuvěřitelné se stalo skutečností a byl jsem včera ukecán, umluven a uhnán k návštěvě velkofilmu honkongské produkce pod slibným názvem Hrdina. Přátelé, odpusťte mi ta silná slova, ale byla to neuvěřitelná hovadina. Nestává se to často, ale tentokrát jsem se stal jedním z těch zhovadilých diváků, kteří se plácají do kolen, obracejí oči v sloup a vykřikují u některých scén poznámky s náboženským podtextem: "Ježíšimarja, co je zase tohle?" nebo "Kristepane, taková kravina!".

Co snímku rozhodně nemohu vytknout je vizuální stránka. Tolik barevných odstínů už jsem opravdu dlouho neviděl. Na druhou stranu je film poněkud dlouhý. Metry filmového materiálu vyplácané na emotivní proměny hlavních hrdinů jsou znát. Kdyby se to sestříhalo na hodinu a byl trochu lepší scénář, mohl to být trhák. Další věc, ovšem může to být pouze nezvyk evropského diváka Mishaka, je dle mého názoru masovost. Tím nemyslím nic od jídla, ale obrovský počet komparsu a vůbec všeho. Když je někde záběr na armádu, tak má tak 30.000 lidí, když vystřelí lukostřelci, je každý metr čtvereční pokryt hustou vrstvou šípů, úředníků v královském paláci je také pěkných pár autobusů, atd. Před dvěma tisíci lety se zřejmě nebyl problém uživit.

Přiznejme si však, že je to pohádka a s tím jsem nakonec na Hrdinu šel. Přesto si myslím, když si vybavím dávné céčkové filmy mého mládí jako Šogúnův následník, Zrada a pomsta,... že jsem se tenkrát bavil lépe. :o)

Aby náležitě vynikla má zaujatost a neobjektivnost, tak třeba tady je názor Darth Annaud a tady zase recenze odborníků. Pro ty, co o tomto výborném filmu ví starou belu, se pokusím stručně a s nadsázkou načrtnout dějovou linii:

Čína, 2000 let zpátky. Sedm království se mydlí mezi sebou o větší sféru vlivu. Nejsilnější z nich je království Čchin s charismatickým Čchinem v čele. Čchin trpí duševní poruchou a proto nikdy neodkládá brnění, aby ho někdo večer ve vaně nebodl zákeřně mečem do ucha. Jednoho dne popíjí v paláci čínský čaj s českým rumem, když mu s velkou slávou přivedou dlouhovlasého chuligána, který se představí jako Hrdina Bezejmenný.

Čchin je z toho trochu zmatený, ale protože k smrti rád dostává dárky, rychle pookřeje když mu Hrdina předá tři bedničky. Uvnitř nalezne tři zbraně - špičku kopí, zlomený meč a nezlomený meč. Vetešník Čchin má ohromnou radost, protože okamžitě poznává zbraně svých úhlavních nepřátel, kteří se mu čas od času pokouší useknout nějakou končetinu. Jména těch tří výtečníků jsou typicky čínská - Nehezký, Ledová Kočka a Zlomený Heč.

Nechá si proto Hrdinu přivézt blíže a se stařeckou zvídavostí touží zjistit, jak se mu podařilo poslat dotyčné na patologii. Hrdina pojídá slané tyčinky Soletti a ochotně vypráví, jak odhalil jejich milostný trojúhelník, probodl Nehezkého, uťal mu špičku kopí, kterou s dvojsmyslnou poznámkou a zcela drze ukázal Ledové Kočce, která už nějaký čas žije na hromádce kdesi v tiskárně se Zlomeným Hečem.

Kočka vzpomíná na dávné orgie s Nehezkým, což Heče trochu vytáčí, takže se vztekle vyspí s asistentkou, načež mu rozrušená Ledová Kočka perforuje hrudní koš mečem. Brečí u toho jak želva a brečí i druhý den, takže je nevyspalá, špatně vidí a Hrdinovi nedá moc práce poslat ji za Hečem na onen svět.

Celé vyprávění je samozřejmě protkáno sugestivní hudbou, barevnými hadříky, běháním ve vzduchu, po vodě, hlavou dolů a dramatickými momenty skonu hlavních hrdinů, kteří umírají tak dlouho, že by běžný člověk stihl napsat třístránkovou závěť, uklidit, vyluxovat a zrušit v bance trvalé příkazy.

Král Čchin je ovšem rýpálek a vyčte Hrdinovi, že kecá, že ho chce zabít, a že to se hned pozná, protože má takové divně šikmé oči. A na vysvětlenou Čchin hned dává k lepšímu, jak to podle něj bylo ve skutečnosti. Ukáže se, že se celý trojlístek královrahů nechal zabít dobrovolně, aby se k němu Hrdina mohl dostat a jediným bravurním bodnutím z něj udělat dekoraci na bambusové stěně.

Na to se Hrdina ohrazuje, že přece není svině a vypráví prozměnu, jak se vlastně sice nechali Kočka i Nehezký probodnout dobrovolně, ale on je propíchnul tak šikovně, že se jim nic nestalo a Zlomený Heč mu dal svůj zlomený meč, protože je to prý beztak šmejd, válka je svinstvo a on už nikoho zabíjet nebude, koupí si raději ovce a začne farmařit.

Ledová Kočka je z jeho proměny na pacifistu zemědělce dost konsternována a vztekle se s ním šermuje. Heč ovšem vůbec neklade odpor, takže si po chvíli všimne, že mu trčí ze zad špička meče. Láskyplně po Kočce loupne okem, pronese pár mouder a vsedě umře. Ledová Kočka si uvědomí jaká je kráva, se slzami v očích si sedne za něj a meč jehož špička mu čouhá ze zad zarazí zepředu až po rukojeť, čímž ze sebe velmi dojemně vytvoří ražniči.

Mezitím starý Čchin, dojatý pochopením své expanzivní politiky u nepřátel, nabídne Hrdinovi svůj meč, aby si mohl vypárat lem u kimona. Ten využívá situace, přiletí k Čchinovi a vyleká ho rukojetí meče zaraženou do ledvin. Vzápětí vysvětluje, jak konečně prohlédl a pochopil, co chtěl Zlomený Heč říci tím farmařením. Jednotlivec se přeci musí obětovat pro blaho celé říše, válka musí jednou skončit a s ní i nesmyslné zabíjení, což potřebuje silnou ruku, a tak ji Čchinovi neusekne a ani nic dalšího, nýbrž půjde domů zjistit, kolik tak stojí jedna ovce.

Čchin pláče radostí nad svou popularitou a původně ani netouží Hrdinu popravit, ale nějak se umávne a lučištníci z Bezejmenného udělají jehelníček. Aby ho to nemrzelo, vystrojí mu král luxusní pohřeb s proslovem a ohňostrojem. Na jeho počest také obsadí zbývajících šest království, sjednotí Čínu, a prohlásí se za prvního císaře. Pár milionům lidí se to nelíbí a neustále brblá, tak je raději nechá stavět Velkou zeď a ti co přežili, žijí šťastně až do smrti.

Titulky.

Zpět
18.06.2003 18:06 Sekce: Kultura, autor: mishak Ohlasů[1] / Komentovat