Jak ušetřit v domácnosti 100 tisíce korun

Návody a rady jak praktické vedení domácnosti může měsíčně ušetřit obrovské částky peněz.

Tuhle jsem se nudil tak jsem si zaskočil na iDnes počíst, cože se děje na světě zajímavého. Po přečtení velmi akčního článku o tom, jak Otec s dcerou na zádech zakopl a shodil matku ze skály mě zaujal odkaz s titulkem „Ušetřete tisíce za chod domácnosti“. Protože jsem přesvědčen, že málokdo dokáže ušetřit tolik peněz jako já, chtěl jsem se samozřejmě podívat, jak to dělají u konkurence.

Hned v úvodu mě autor naprosto k smrti vystrašil tím, že i v nadcházejícím roce se bude zdražovat elektřina o 10% a pokud se tomu chci vyhnout, tak si buď musím najít lépe placenou práci, nebo začít šetřit a to nejlépe tak, že mi vzápětí doporučí koupit si za 15.000,- novou úspornou ledničku, protože už za 10 let se mi tato investice ze 75% vrátí! Ano, ano! To je naprosto skvělé. Všichni čtenáři iDnes určitě vědí, že sehnat si lépe placenou práci je věcí osobního a momentálního rozhodnutí a dále pak občan, kterého do propasti bídy uvrhne zvýšení poplatku o 10% jistě ocení, že přestože nesežene 200 Kč měsíčně na elektřinu, má si z fleku jít koupit novou ledničku za 15Kkč.

Nicméně autor se nezastavil a aby ukázal svou genialitu, pokračuje ve své misionářské práci "jak ušetřit" dále. Např. neotvírat při pečení v troubě dvířka, ale raději se dívat přes sklo, protože tím neuniká teplo. Hm. Zajímavá rada, jen nevím, jestli dotyčný alespoň jednou něco v troubě pekl, navíc nešťastník s troubou bez skla, který uvěří, že lze poznat upečenou buchtu pohledem, bude muset opět "šetřit" tak, že si nejprve koupí za 12.000,- novou troubu. Samozřejmě - za 520 let se mu to vrátí (celou tu dobu bude jeho dynastie jíst nedopečené věci).

Ale ani to ještě není všechno – s výše uvedenou ledničkou se totiž užije daleko více srandy, třeba že se nemá příliš otvírat (jak asi vyndám ven mlíko?) a máte kontrolovat, zda vám skulinkou neutíká chladný vzduch! Tohle bych doporučil dělat pravidelně - napouštět ledničku heliem a pak jí objíždět akustickou sondou (za pár let se vám investice vrátí), ti chudší mohou ledničku ponořit do městského bazénu a sledovat, zda se někde netvoří bublinky.

Dále se radí „pokud jedete na delší dobu pryč, ledničku vypněte“. Je mi divné, že autor neuvedl, že je dobré před tím věci z ledničky vyndat, neboť jeho předchozí rady byly určené pro mentálně retardovanou část populace a najednou po nich chce aby si sami domýšleli takovéhle složitosti. Jeho propočet se mi taky nelíbí, protože abych ušetřil tím, že před odjezdem na dovolenou musím sníst celý obsah mrazáku a po návratu to budu muset zase nakoupit - tolik toho za 14dní určitě mrazák nepropálí a pokud pojedu někam na dva roky, tak mě to snad napadne samotného. No, jasně, článek je určen extrémně chudým, takže je možné, že autor počítal s tím, že sociálně slabá rodina má ledničku pořád prázdnou, takže jí nemusí ani vyklízet, ani vyjídat, nicméně, kam pak odjíždí na delší dobu?

No a nakonec je třešnička na dortu, kdy si v zimních měsících máte dát obsah ledničky a mrazničky buď na balkón, nebo na parapet a ledničku nepoužívat. Skutečně, být dívka, nerozpakuju se autorovi tohoto rádce napsat o svém vážném zájmu sdílet s ním domácnost. Mít půl roku*) na parapetu obsah mrazáku... hm, hm, hned je vidět, že dotyčný je estét, má rád sýkorky a nebojí se botulismu.

Zvláštní je, že milého autora třeba nenapadlo, že daleko víc než neotvíráním ledničky a trouby se dá ušetřit nezapínaním televize a nekupováním dementních časopisů.

No, ale abych dostál svému slibu, že jsem ten skutečný šetřil, dám vám závěrem několik rad, jak to dělám já a měsíčně ušetříte klidně i sto tisíc. A moje rady skutečně fungují, můžete si to hned ověřit.

Rada číslo 1: nepoužívejte placené sexuální služby, ale spěte s kamarádkami (kamarádem). Za každý vrznutí tak ušetříte 1.500,- což je měsíčně úspora 45.000,- Kč. Kromě toho, sex je lepší, když ho děláte s někým, koho to alespoň trochu baví**) a navíc nemusíte tak často doma vysvětlovat, proč zase berete ten Tetracyklin a "jak je možný, že mě to sakra tak svědí".

Rada číslo 2: nejezte v luxusních restauracích. Bývá tam většinou předraženo a když nesníte denně 3 jídla po 600,- Kč, ušetříte měsíčně 54.000,- Kč. Větší rodiny ušetří samozřejmě víc, obzvlášť když nebudou jíst i moučník a kompot***).

Rada číslo 3: nelítejte do práce letadlem. I když to máte jen kousek, stejně vás cesta tam i zpět stojí 3.000,- Kč a když budete chodit pěšky, ušetříte tak měsíčně 63.000,- Kč. Navíc, chození pěšky je zdravé a ušetříte za prostředky na hubnutí (zdarma je snad jen kindervaječná dieta).

Rada číslo 4: neberte nitrožilní drogy. Když si totiž 3x denně nepíchnete heroin, ušetříte měsíčně 117.000,- Kč. A k tomu ještě ušetříte za hydratační krémy pro zvláčnění pokožky****).

Já sám dodržuji všechny 4 pravidla a měsíčně tak ušetřím 250–330 tisíc (záleží na potenci a chuti k jídlu), což je samozřejmě poměrně dost peněz na to, aby se to vyplatilo. S nějakou úsporou neotvíráním trouby a ledničky se to vůbec nedá srovnat.

---------------------------------------------------------------------

*) u nás na horách, dle lokality se může doba lišit

**) ten druhý totiž pak nemusí tak často trávit čas při předstírání orgasmu

***) pokud chcete ušetřit opravdu hodně, rozhodněte se s celou rodinou nechodit do té naprosto nejdražší restaurace ve vašem okolí

****) zvláště v sektoru služeb vadí, když vám lidé přezdívají Iggy Pop
Zpět
29.08.2005 11:08 Sekce: Pro muže, autor: mirun Ohlasů[11] / Komentovat