Jak zbohatnout na moudrosti předků

Jsou lidé, kteří to někam dotáhli. A jsou lidé, kteří kdyby zemřeli, nikdo by si toho nevšiml. V extrémním případě... ani oni sami. Stejně jako se ekonomové snaží přijít na to, proč některé země bohatnou a jiné chudnou, pokusil jsem se najít odpověď na otázku, proč někteří lidé mají v životě úspěch a jiní ne.

Mnoho let jsem hledal odpověď, mnoho let jsem pátral, srovnával, vyslýchal a poslouchal. Kolikrát jsem neměl čas se ani najíst. Nebo jsem měl čas, ale neměl jsem na jídlo peníze, protože jsem všechno propil. Tak složitý to byl výzkum.

Samozřejmě, nejsem jediný, kdo se snažil přijít na to, jak může člověk přijít k obrovským majetkům, takže výzkum dělalo mnoho dalších lidí (např. Napoleon Hill) ovšem oni se ode mě liší tím, že se snažili spíš než o prospěch ostatních zneužít téma k tomu, aby sami vydělali peníze.

A díky tomuto rozdílu, kde já nesleduji žádný osobní prospěch z prodeje knih jak rychle zbohatnout, liší se i naše závěry. Zatímco všichni ostatní vám budou tvrdit, že stát se bohatým může každý, stačí jen chtít, já jsem zjistil něco úplně jiného.

Můj kamarád I. kdykoliv se mu někde podařilo za úplatek něco koupit, sehnat či zprostředkovat (a to se mu podařilo vždy), si pokaždé zapálil doutník a pronesl: „Můj děda vždycky říkal – všechno se dá koupit za peníze. Co se nedá koupit za peníze, to se dá koupit za veliký peníze. A to, co se nedá koupit ani za veliký peníze, v pohodě seženeš za obrovský prachy!“. Kamarád I. byl typem úspěšného podnikatele, který dokázal sehnat či prodat úplně všechno. Kdyby jeho podnikání nepřerušila vazba a následný dlouhodobý pobyt ve věznici s ostrahou, podnikal by úspěšně dodnes.

Můj jiný přítel M. mi zase pokaždé, když jsme se opili do bezvědomí, kladl na srdce: „Můj děda mi vždycky říkal, že nejvíc peněz vydělávaj ti, co nejmíň makaj. Tss.. nějaký podnikání... dneska frčej akcie. Na tom se vydělává!“. Je pravda, že kamarád M. dosáhl při nákupu a prodeji akcií vcelku neuvěřitelného obratu. Kdyby jeho podnikání dočasně nepřerušila akce čisté ruce, vazba a zákaz vykonávání činnosti, mohl dneska bydlet na Bahamách.

Jiný úspěšný známý L. zase měl oblíbené rčení „Můj děda mi vždycky říkal: buď velký kamarád s právníky. Nejen, že tě ze všeho vysekají... ale dokážou do průseru rychle zasekat toho, kdo s tebou nebude souhlasit“. Nutno podotknout, že se zatím nenaskytlo nic, co by jeho podnikání narušilo či přerušilo, takže L. se úspěšně pohybuje životem dodnes.

A takhle bych mohl pokračovat dál. A jistě můžete i vy. A jistě najdete spoustu rčení, která kdy říkal něčí děda, i kdyby to bylo jen nejčastější „Používej hlavu, ať nemusej makat ruce!“.

Když začnete sledovat úspěšné spoluobčany, náhle se vám otevře nový svět. Jednoduchý svět: za každým úspěšným člověkem, stojí moudrost jeho dědy. Moudrost, která mu byla vštípena v dětství.

Osud všech z nás a cesta k úspěchu není věcí píle, vytrvalosti, sebevědomí a iniciativy. Naopak - je jednou provždy určen tím, co v dětství vždy říkal náš děda.

A můj děda vždycky říkal : „Nešahej na to, nebo to zničíš!“

Zpět
22.02.2007 08:02 Sekce: Lepší společnost, autor: mirun Ohlasů[16] / Komentovat