Konec světa 21.12.2012

Ano, konec světa se nám nezadržitelně blíží. A naše vláda, jako v podobných případech, když hrozí nějaká budoucí destrukce, místo aby připravovala své občany na to, co se v takovém případě dělá, dělá jakoby nic a připravuje své občany pouze na lokální katastrofu, totiž na květnové volby.

V průběhu lidstva dochází ke koncům světa pravidelně, v podstatě se dá říct, že jej v nějaké formě obsahuje úplně každá ideologie a kromě způsobu, jakým k němu dojde se liší už jen tím, že buď se na něho těší (autodestruktivní sekty) nebo jím vyhrožují, pokud nebudete poslouchat propagátora dotyčného idealismu (všechny ostatní proudy, od Vesmírných lidí až po Globální oteplovače, či jejich odpůrce).

Kromě zcela nezpochybnitelné nevyhnutelnosti pak mají všechny neustále se opakující vize konce světa ještě jednu společnou vlastnost – a to tu, že stejně jako se pravidelně objevují, stejně tak pravidelně k nim nedochází.

Jenomže letos je to jiné – jak asi všichni, kdo jezdíte tramvají víte, 21.12.2012 končí mayský kalendář, což je událost pro Evropana 21.století věc natolik zásadní, že se dá říct, že nebýt konce mayského kalendáře, většina lidí z MHD by o mayské kultuře nevěděla nic víc, než že o ní psal Karel May knížky.

A to by byla, uznejme škoda :)

Vždy, když sleduji v metru rozhovor dvou žen středního věku, navzájem se ubezpečujících, že ke konci světa dojde, mám nutkání se jich zeptat, zda jsou opravdu tak namyšlené, že svůj život strávený sledováním Ordinace v růžové zahradě považují za natolik významný, že by nějaké vyšší inteligenci stálo za to vydávat spoustu energie a převracet kvůli nim na Zemi kontinenty vzhůru nohama. Nicméně pak si uvědomím, že mi ten jízlivý výpad nestojí za to, abych jim následně půl hodiny vysvětloval, co jsou to kontinenty.

Věříš na konec světa?

Samozřejmě, víra v konec světa není jen doménou lidí nakupujících v Lidlu, ale i jejich názorových idolů, např. u grémia ČSSD je evidentní, že konci mayského kalendáře věří fanaticky úplně všichni a z celé jejich volební kampaně je poznat, že jejich ekonomové se dále než za tento datum počítat neobtěžují, neboť věří, že budoucí předvánoční kataklyzma o pár měsíců předběhne jimi vytvořenou debetní singularitu a mohou tedy bez obav rozjet večírek ve velkém.

A tak si říkám, možná... by stálo za to, využít ten zbývající čas k tomu, chodit od domu k domu, zvonit na zvonky a říkat lidem, že jediný způsob, jak si tu hrůznou, bolestivou a apokalyptickou smrt ukrátit, je hned v první minutě 21.12 spolykat tubu prášků a Boží pěsti se vyhnout.

A pak by kdesi v galaxii Arkana mohli vesmírní průzkumníci kroutit hlavou nad zvláštní anomálií, kdy v noci zemře polovina obyvatel Země, ale celková suma IQ lidstva se bude ráno jevit úplně stejná.

Zpět
24.04.2010 23:04 Sekce: Z domova, autor: mirun Ohlasů[11] / Komentovat