O2 TV na vlastní kůži

Přemýšlíte o O2 TV? Tak se pojďte podívat, copa nám telefonní operátor připravil a co za své peníze dostaneme. A jaké pastičky na nás číhají!

Nebudu se moc věnovat technickým věcem. Na to jsou tu jiní (a lepší). Vezmu to z rychle a z pohledu BFU, jímž, co se týká sledování TV jsem.

První věcí, kterou pro vyzkoušení O2 TV můžete udělat, je vybrat si akční nabídku. Akční nabídky jsou 2. Buď si koupíte TV a volání zdarma na pevnou, nebo TV a ADSL a volání zdarma na pevnou. Bohužel, možnost TV a ADSL v nabídce není, pravděpodobně proto, že je to přesně ta věc, kterou by většina uživatelů přivítala, neboť nabízet volání zdarma na pevnou linku v době, kdy jí skoro nikdo nepoužívá ve spojení s digitálním zařízením je absurdní.

Pokud již máte ADSL a chcete jít do akční nabídky (se závazkem), musíte si vybrat O2 Trio a původní služba (ač be závazku) se vám tímto zruší a vše se navlékne na novou službu O2 Trio.

Pozn.: nazývat nabídky telefonních operátorů (bez vyjímky) jako akční je dost zavádějící, zejména kvůli tomu, že na každou službu si napasují nesmyslné „aktivační poplatky“, které vám pak v rámci „akce“ nabídnou odpustit. Úplně nejúžasnější věc na kterou jsem nedávno narazil je O2, jež nabízí nový mobilní telefon za akční cenu 1,- Kč, ovšem musíte se zavázat na 24 měsíců k plnění 2000 Kč měsíčně, k tomu zaplatit aktivační poplatek za službu a zálohu za tento telefon, kterou Vám po třech měsících odečtou z plateb. Výborný způsob, jak prodat telefon již při podpisu smlouvy za původní cenu a namluvit kupujícímu, že jej má za 1 Kč.

Po objednání služby O2 Trio, vám do e-mailu či na mobilní telefon přijde zpráva, že prověřují technickou dostupnost Vámi objednané služby Voice3P-Flat-C.

Tuto zprávu jsem pouze komentoval slovy, že na O2 pravděpodobně pracují idioti, protože těžko by někoho normálního napadlo informovat kupujícího, který si objednal službu O2 Trio, že mu bude aktivována služba Voice3P-Flat-C. Asi mají na O2 pocit, že mají málo vytížené lidi na hotline, nebo možná raději odpovídají na dotazy „Co je to Voice3P-Flat-C“, než „proč nefunguje to a to“.

Poté, co vám službu Voice3P-Flat-C aktivují, přijde samoinstalační balíček. Obsahuje vše co potřebujete k O2 TV, jediné co zapoměli přibalit, je jeden ze tří dárků, který jste si mohl k akční nabídce vybrat. Jak mi obvykle odpovídají na O2, „asi bude chyba v systému“, možná přijde později...

Připojit set-top-box (dále jen STB) k TV a modemu je poměrně jednoduchá záležitost. Obraz pěkný. Menu zmatené, trošku prodleva při načítání položek. Menu si nepamatuje poslední volbu, takže vždy skáče znovu do videotéky. (tedy tam, kde může člověk utratit další peníze). Ve videotéce jsou ale i dva pořady zdarma. První je průvodce službou O2 TV a druhý průvodce nastavením O2 TV. Jak velkorysé :)

Po menším bloudění si zvykám na ovládání. Zapínám ČT1. Chvíli to běží, pak se obraz rozkostičkuje. Chvíli běží, zadrhne, rozkostičkuje. Nepoužitelné.

Problém by mohl být v tom, že jsem ponechal původní modem (Zyxel s O2TV výstupem a Wifi). Dávám tedy místo něho nový, který byl přibalený v krabici. Bohužel nemá Wifi. Připojím... pustím ČT1. Chvíli to běží... a běží a běží. Obraz vpořádku, žádný problém.

Po technické stránce vše ok, tedy krom zkušebního vysílání v HD, které je nepoužitelné a vypadá, jako když si člověk pouští DivX na Pentiu 200.

Ten skutečný problém se následně objeví jinde. A to je nahrávání. Ne že by nahrávat nešlo, jde. Ale nikoliv tak, jak je člověk zvyklý z analogu, totiž nastavit si kanál, čas či vps a jít do lesa na houby.

Nic takového. Nahrávat lze jen to, co zrovna běží. Což je trošku, řekl bych nepoužitelné, protože když se na něco koukám, pravděpodobně si to nebudu chtít nahrávat. A pokud na jednu věc koukám a na dalším kanále běží něco jiného, a tedy jednu věc chci vidět a druhou si nahrát... smůla.

Další smůla, s tím související je ta, pokud máte více televizí (což je dnes již snad v každé domácnosti, žena v kuchyni při vaření sleduje svůj oblíbený romantický pořad „Zvlhlé vdovy“, kdežto muž, anžto správný píč Staropramenu zatím v obýváku s vlajkou v ruce fandí na velkološné TV svému fotbalovému týmu). Prostě smůla. Druhá TV k STB připojit jde, ovšem lze na ní sledovat jen to, co se sleduje na té první. Takže buď se manželé dohodnou a budou sledovat oba „Zvlhlé vdovy“, nebo fotbal.

Ono je to svým způsobem asi logické, bo STB nedokáže tahat více dat, než pro jeden pořad.

Ale aby uživatelé, zvyklí na nahrávání a sledování pořadů až tehdy, budou-li mít čas neplakali, je tu O2 TV Archív, ve kterém dle O2 „naleznete výběr pořadů za uplynulých 7 dní“.

Bezva. Aspoň tak a navíc, je to pohodlnější, než si něco nahrávat.

Tedy bezva jen do té chvíle, než se pokusíte archív použít. Ne, že by O2 na webu lhalo, to ne. Jenom... neříká všechno.

V TV Archivu je jen výběr z ČT (nezkoumal jsem dlouho, možná i Nova), takže o nějakých zvířákách z „National Geographic“ si nechte zdát. Druhé bezva skončí ve chvíli, kdy si i z té slabé nabídky vyberete pořad z archívu, zmáčknete přehrát... a vidíte něco úplně jiného. Pokus další. Totéž. Jiný pořad. Totéž. Další pokus jiný den. Zase něco jiného. Nejčastěji záznam přenosu z poslanecké sněmovny. Asi nějaká reciproce O2 poslancům za to, že tak dlouho drželi Telecomu prst v prdeli. Další pokus. Úspěch! Hurá! První pořad, který se trefil.

Ano, archív, kde si můžete zpětně přehrát pořady, které jste prošvihli. Tedy s pravděpodobností asi 1:5. Nedalo mi to, a udělal jsem malý průzkum:

Archiv 22. října

Na cestě po Bajkalu: pořad se asi trefil, ale je tam jen posledních asi deset minut a zbytek něco, co dávají potom.

Šumná města: celou dobu záznam z poslanecké sněmovny

Střípky času: celou dobu záznam z poslanecké sněmovny

Barvy života: souhlasí, nahráno i s reklamou před pořadem

O korunu krále Karla: souhlasí, opět s reklamou před pořadem

Sama doma: tento den souhlasí (u jiného ne)

Buď fit s ČT: souhlasí, ale je to až od půlky

Bydlení je hra: někdo tam delší dobu cvičí a poskakuje... ale pak následuje opravdu tento pořad a dokonce je až dokonce!

… atd.

V ostatní dny je to podobné. Výběr mizerný, a spolehnout se na to, že tam člověk uvidí co chtěl se nedá. Takže body za nápad, realizace a použitelnost... bez bodů. Tedy pokud nejste fanatickými sledovateli přenosů ze sněmovny, který je tam pod různými názvy nejčastěji a nebo zanícení obdivovatelé Nadi Urbánkové, která „velmi naturalisticky“ vypráví, jak jí pomáhá kosmodisk.

Patrně je obsah archivu nahráván automaticky na pevný čas a to, že tam je něco jiného, nebo je to od půlky či chybí konec nikoho z O2 moc nebere.

Takže shrnuto: pocity mám dost rozporuplné. Pokud Vám doma stačí jedna televize a používáte jí k tomu, že u ní trávíte celý den, nepotřebujete z ní nahrávat, potřebujete kvalitní obraz, chcete využít videotéku a stojí vám toto celé za 400 Kč měsíčně, pak je to dobrá volba. V opačném případě budete zklamáni.

Ale třeba se to časem zlepší..., tak třeba před půl rokem TV Archív nefungoval vůbec, teď už funguje, akorát je ještě potřeba, aby se dal i používat...

Zpět
23.10.2007 11:10 Sekce: Technologie, autor: mirun Ohlasů[15] / Komentovat