Občan a pacient Havel

Se slušným úžasem jsem včera pozoroval několikaminutovou reprotáž v hlavních zprávách na ČT1. Ještě užasleji upoutávku na speciální zpravodajský blok o hodinu později. Téma? Zdravotní stav nějakého Havla Václava.

Nejsem samotřejmě idealista, ale tak někde uvnitř stále předpokládám, že jsme si v některých věcech zhruba rovni. Tohle mě ale zaskočilo. Občan v nemocnici s běžnými komplikacemi. Štáby kamer, novináři, konsilium lékařů, dramatické výrazy...
Chvíli jsem přemýšlel zda nezažalovat nemocnici, v níž občan leží, ze zneužívání prostředků veřejného zdravotního pojištění. Když totiž jeden šéflékař zmínil, že odvolává lidi z dovolené, aby mohl zástup bílých plášťů poskakovat kolem občana. Ale dobrá, třeba si to občan platí sám.

Nenapadá mě nikdo známý z mého okolí, kvůli němuž by se stejní lékaři obtěžovali zavolat byť jen o patro výše kolegovi. Kvůli komu by se sjížděli špičkoví odborníci zeširoka zdaleka. Komu by se novináři toužili dostat do pokoje a nahrát sípání dechu pod plastovou maskou.

A to se přitom přátelé opravdu právě děje. Kvůli člověku, který byl kdysi prezident. Zblázním se. Asi to byl v něčem šikovný chlap, ale zaslouží si skutečně takovou pozornost? Je občan VH opravdu tak důležitý, zajímavý a hodný nadstandardní péče? A proč ji nemají i ostatní občané? Některé věci nepochopím. Občan VH samozřejmě časem zemře, jako ostatně my všichni. Tak bychom se zase nemuseli všichni zbláznit z toho, že má občan zrovna horečku. Nic tragického se neděje, turnikety v nákupních centrech se budou točit dál. Zemřel Kaplický, stane se. Zahyne občan, i to se brzy stane. Jsou to (i když to zřejmě spousta lidí nerada slyší) obyčejní lidé. Kus masa, trocha krve, vápník v kostech. A je nás tu hrozně moc. Neberme se proto tak vážně.

Pokud ovšem stále potřebujete k někomu vzhlížet a považujete se za méně důležitého, poradím Vám jednu věc. Zkuste pro svou celebritu sepsat petici proti její smrti.

Jenom nevím, komu ji pošlete.

Zpět
15.01.2009 13:01 Sekce: Z domova, autor: mishak Ohlasů[27] / Komentovat