Ona hledá jeho

Obyčejné věci nebývají moc zajímavé. Zejména proto, že obyčejnými věcmi se mohou zabývat i obyčejní lidé, a tudíž to, s čím se setkáváme běžně, bývá podrobně prozkoumáno. Ale je jedna věc, se kterou se setkáváme po celý život a která je i přes svou obyčejnost nejméně prozkoumanou částí známého vesmíru. Jsou to lidské vztahy.

Když se okolo sebe rozhlédneme, zjistíme, že lidé spolu zcela obyčejně žijí v nějakých svazcích. Ať už partnerských, mileneckých, nebo manželských. Neznám nikoho, kdo by alespoň jednou v životě neměl nějaký vztah. Z tohoto pohledu se jedná o věc tak běžnou, jako je třeba jídlo, či vyměšování.

Pokud vypustím ze statistik poustevníky, jejichž počet je v současné době zanedbatelný, žijeme všichni obklopeni velkým množstvím lidí. Jsou to naši přátelé, spolupracovníci, zákazníci, nadřízení, podřízení, sousedi a přísedící. Žen a mužů je přibližně stejně. Neexistuje (alespoň v naší kultuře) specifické prostředí pouze pro muže, či ženy. Takže v nějakém prostoru o ploše P se vyskytuje N lidí, kde polovina N jsou muži a druhá polovina ženy. Z této úvahy vyplývá, že by neměl být problémem si nějakého partnera najít. Dokonce jsem někde četl, že optimální partner každého člověka se vyskytuje v okruhu 5km od jeho bydliště.

Teoreticky tedy stačí udělat si každý den procházku a v dohledné době musíme narazit na partnera, který nám sedne jak ušitý na míru. Toliko teorie.

Praxe vypadá jinak. Myslím tím fenomén seznamek. Seznamky, seznamovací kanceláře, inzeráty... dnes zažívají obrovský boom. Říkám si proč vlastně. Před třista lety nebyl ani internet, ani noviny, auta, člověk seděl doma ve své rodné vísce... a přesto si lidé nacházeli své partnery, žili s nimi spokojeně, množili se, hádali...

Často, když někde nějakou seznamovací inzerci projíždím (a neskutečně se u toho bavím), přemýšlím nad tím, co je to vlastně za lidi, kteří cítí nutnost podat si inzerát na seznámení.Cožpak ve svém okruhu nemají nikoho, s kým by se mohli seznámit? Je snad tak málo lidí?

A co je to za lidi, kteří na seznamovací inzeráty odpovídají?

Mám-li ve svém regionu nějaké osoby, se kterými přicházím do styku, vím o nich spoustu věcí. Jak vypadají, jaké mají vlastnosti, co je na nich dobré a co špatné. Ano, může se mi stát, že žádná z těchto osob nemá vlastnosti, které požaduji od svého budoucího partnera. Nebo je naopak nemám já.

Ale pokud nenajdu ve svém okolí vyhovujícího člověka, co si proboha mohu slibovat od pokusu o vztah s někým, koho jsem nikdy neviděl, nic o něm nevím a jediná informace je jeho výška, okres kde bydlí a že je blonďák (prý hezký) se smyslem pro rodinu?

V co doufám? Proč proboha lidé, kteří dávají seznamovací inzeráty o sobě píší takovéto věci? Jsem-li tak náročný, že nikdo v mém okolí mi nevyhovuje, proč bych měl najednou reagovat na něčí zcela obecné informace a myslet si, že za třemi čísly se vyskytuje princ na bujném oři?

Z pohledu technického je seznamovací inzerát stejný, jako kterákoliv jiná reklama. Má za úkol nabízet produkt (mě) a oslovit cílového zákazníka (osobu druhou, které bude produkt přínosný).

A teď si projděte nějakou seznamku.

Pokud budu podnikatel a použiji pro oslovení potenciálního zákazníka stejnou strategii, jako používají lidé podávající si inzeráty na seznámení, bude moje reklama vypadat asi takto:

Firma, založená roku 1935 s místem podnikání v Praze hledá pro svůj výrobek kupce z okolí.

Nebo trošku podrobněji:

Firma, založená roku 1935 s místem podnikání v Praze hledá pro svůj výrobek kupce, nejlépe ženu 25-35 let, dítě podmínkou.

Myslíte, že žena, která každý den zápasí s přebalováním dítěte z tohoto inzerátu pochopila, že se jedná o výrobce dětských plenek, který jí ušetří svým produktem spoustu práce?

Jaká je asi pravděpodobnost, že všechny ženy z okolí Prahy, které mají dítě zvednou po přečtení inzerátu telefon a začnou pátrat po tom, co asi nabízí ten výrobce z inzerátu za zajímavou věc?

Proč lidé v inzerátech mluví o tom, koho hledají, než o tom, co nabízejí?

Notabene mě vůbec fascinují inzeráty typu: 35/178 SŠ hledá brunetu s větším poprsím z okolí Lázně Bělohrad.

Uvědomuje si inzerent, že degradoval vztah se ženou na její funkci osobního stojanu na kozy? Skutečně se na to někdo ozve? Pokud ano, chtěl bych takovou ženu poznat a dát si do vitríny její vypreparovanou lebku.

Jsou osoby podávající si takovýto inzerát narcističtí sociopati? Co vlastně ti lidé hledají, když se chtějí seznámit? Hluboký vztah, nalézající se za dvěmi obecnými větami...?

Jestliže ano, pak vůbec nerozumím tomu, proč se doposud s nikým neseznámili, vždyť... na to stačí metoda náhodného výběru!

Zpět
06.10.2007 17:10 Sekce: Zamyšlení nad..., autor: mirun Ohlasů[30] / Komentovat