Pravda nejen o upírech

Dneska jsem na novinkách našel spot o tom, že se jednomu profesorovi podařilo matematicky vyvrátit existenci upírů. Je to blbost. Ten člověk si nevidí do huby.

Vyvracet existenci věcí, kterým někdo věří pomocí výpočtů je hloupost. Jmenovaný profesor vychází z mocniny 2 a předpokládá, že kdyby počet upírů s mocninou dvou narůstal, brzy by na planetě došli lidé. Na tohle člověk nemusí být profesor, k témuž dospěje každý, kdo se nad tím zamyslí.

Průměrný Evropan si řekne, proč tedy ti hloupí Rumunové věří v upíry, když je to tak jasné? No, když odskočím na chvíli od upírů a místo nich vezmu jakoukoliv pyramidovou hru, zjistím, že stejný matematický důkaz mohu použít i zde, abych komukoliv prokázal, že takhle se zbohatnout nedá, protože by během několika dní došli na zemi investoři. Přesto ti hloupí Evropané na podobné věci stále a dokola věří...

Ale zpátky k upírům. Myslím si, že to s tím vyvracením upírů nebude tak jednoduché. Pro analogii odbočím. Vezměme si třeba takový virus Ebola Zaire. Jedná se o onemocnění, které má 90% úmrtnost, inkubační doba je 4dny až několik týdnů. V místech vypuknutí epidemie se šíří daleko rychleji, než jen s mocninou dvojky měsíčně jako ve výše uvedeném „důkazu“. Při aplikaci stejného modelu se dostaneme k tomu, že kdyby existoval virus Ebola Zaire, vymřelo by lidstvo během několika týdnů.

Takže matematicky jsem právě vyvrátil existenci viru, který je poměrně hojně citován a znám nikoliv u pověrčivých obyvatel Rumunského venkova, ale v prestižních vědeckých časopisech.

Mám pravdu já (a profesor) nebo lidé, kteří na upíry/Ebolu věří? Kde je chyba?

Chyba je v aplikaci matematiky na reálný svět. Naše realita totiž není založená na matematice, matematika se snaží jen realitu znásilnit a nacpat jí do přihrádek.

Existence upírů je samozřejmě plná různých mýtů a legend, které se na ně navěsily v průběhu dob. Žádný vědecký popis upírů neexistuje (kromě toho, co nám zanechal Van Helsing) a já se tedy pokusím z toho mysticismu vybrat nějaké reálně vypadají věci a upíra definovat:

  • upír saje lidem krev

  • upír v noci lítá

Když něco v noci lítá a saje to lidem krev, je to jasnej upír, těžko někoho napadne, že by to mohl být třeba pracovník finančního úřadu. (Ten totiž nelítá v noci, čímž očividně nesplňuje potřebné podmínky.)

Pominu kraviny typu „upír se dokáže přeměnit v netopýra“, protože aby byl splněn zákon zachování hmoty a energie, musel by buď upír po přeměně z člověka na malého netopýra odhodit kus zbylého masa (ale pak už by se nemohl přeměnit zpět), nebo by musel používat veškerou svou hmotu, jen měnit tvar, což je ale blbost, protože pak by se v legendách neříkalo „upír se přeměňuje v netopýra“ ale „upír se přeměňuje v Pterodactyla“ a navíc by mu hluk a vzdušné víry způsobované při letu těžko přinášely nějaké požadované evoluční výhody jako „nenápadnost“ a tak.

Upír samozřejmě neletá za použití nějakého dopravního prostředku, ale za použití vlastního těla. Každý, kdo si alespoň jednou v životě sestavil balzové Pinto (házecí letadlo) a je srozumněn s termíny plocha křídel, náběžná hrana, vztlak a podobně ví, že lítat jen tak mácháním rukou, které pro let nejsou vůbec určeny je opravdu hodně složité. Dokonce... by se dalo říct, že fyzikálně nemožné. Jenomže jev „létání čmeláka“ byl kvůli poměru hmotnost/tělo/plocha křídel do nedávna také fyzikálně nemožný, nevysvětlitelný, jenže čmelák nevěděl, že porušuje pravidla lidské vědy, tak vesele létá a létat čmeláka viděl každý člověk na této planetě, s výjimkou Steveho Wondera. Dnes už se o čmeláčím létání leccos ví, ale stejně je to vědecká záhada.

Takže upír prostě normálně lítá, sice nevíme zatím jak, ale je jisté, že k tomu potřebuje poměrně dost energie, stejně jako čmelák. Tento údaj je důležitý – zejmená proto, že díky tomu má upír jen určitý akční rádius a nemůže si lítat po světě jako Concord. Tím dochází k jisté místní izolaci, protože pokud je to z jednoho hřbitova v jedné vesnici do dalšího hřbitova v sousední vesnici dál, než kam upírovi síly stačí, prostě tam upír nedokáže doletět a zamořit další město.

Tak.

A upír pije lidskou krev.

Nikoliv jako tchyně, nebo úředník, ale tím, že nakousne své oběti krkavici a odtud saje. Všimněte si, že to je patrně jeden z důkazů, že věc není smyšlená, kdyby totiž legendu o upírech vymýšleli středověcí inkvizitoři, stvořili by nějakou obludnou perverzní konstrukci, podobnou tomu, že čarodějnice na sabatech svítí svící zasunutou v análu. Krkavice je místo, které je na krev nejbohatší a navíc ji má spící člověk vždy nechráněnou! Tohle si nikdo nevymyslel!

Pití krve není nic divného u komárů, proč by to mělo být divné u lidí. Vždyť afričtí Masajové pijí zcela normálně krev hovězí a stačí se jen porozhlédnout po jazyce a zjistíte, že nejčastějším označením bližního svého je „ty vole“ nebo „ty krávo“, což je znamením, že od hovězí krve k lidské to není vůbec daleko.

Upír nevysaje svou oběť najednou, jako to dělají politici se státní pokladnou, ale pouštějí jí žilou postupně (zejména proto, že jsou daleko chytřejší). Teprve po nějaké době začne oběť vykazovat známky únavy, bledosti kůže, citlivosti na světlo... a nakonec se přemění sama v upíra.

Pro mě lékaře to není nic divného, už na první pohled to připomíná průběh jedné nemoci: Güntherovy choroby (porfyrie). Jedná se (zjednodušeně) o neschopnost organismu syntetizovat hemoglobin a postižený jeví všechny znaky upíra. Aby si nemocný potřebné množství hemoglobinu (červeného krevního barviva) doplnil, pomáhá mu pití krve. Až donedávna se vědci domnívali, že se jedná o genetickou chorobu, která se přenáší dědičně a není možné se jí nakazit. Jenže... nedávno byl objeven retrovirus K-17, který po napadení organismu něco jako Güntherovu chorobu dokáže vyvolat. A přenášet se dál...

Virus K-17 je podobný virům řady HIV, a přenáší se i stejnými cestami... kontaktem s krví a tělními tekutinami. Takže když vás každou noc kouše do krku infikovaný létající člověk (a to kdovíkoho a kdovíkde cucal před vámi) je nasnadě, že k infekci musí v konečném čase t dojít.

A nyní proč nefunguje matematický důkaz, čili proč se upíři nemnoží geometrickou řadu. V přírodě totiž neexistuje žádná „neporazitelná“ entita. Každý má své slabé místo.

Když si v neděli vyrazíte na výlet, jděte schválně okolo hřbitova. Hřbitov je totiž místo, kde upíři přesdenují (něco jako „přenocují“, ale oni to dělají ve dne, takže by tento termín byl zavádějící, tak jsem vytvořil nový). Všimněte si, že stejně jako všechny zříceniny stojí na kopcích (a nikoliv v údolích, jak by lépe vyhovovalo turistickému ruchu), žádný hřbitov nestojí na pláni. Všechny hřbitovy jsou obklopené smrky a tújemi. Pokud jste nad tím někdy přemýšleli, možná vás napadlo, že lidé je tam vysazují tak nějak na parádu. Jenže to není pravda, podle tabulek z Hrobařské ročenky*) se túje a smrky vysazují na hřbitovech již od dávnověku a tehdá byl život o dost tvrdší než dnes a tenkrát lidé neměli čas a energii dělat něco pro zábavu. Všechno mělo nějaké praktické využití (stejně jako zmíněné zříceniny nestavěli lidé z plezíru že by je bavilo tahat šutry do nejvyššího kopce v okolí, ale prostě protože neměli čas lézt po stromech, kdykoliv se chtěli rozhlédnout, co se děje v okolí, tak raději bydleli na kopcích).

Takže túje a smrky. Jenže to nestačí. Abychom dali celou mozaiku dohromady, potřebujeme ještě jeden faktor. Tím je jak jinak – alkohol. Každý z vás, pokud samozřejmě nemá sám s alkoholem zkušenosti - někde ve zprávách zaslechl, že řídit pod vlivem alkoholu je velice nebezpečné. Je to proto, že alkohol ovlivňuje nervovou soustavu a opilý člověk nedokáže rychle reagovat, navíc se mu zkresluje vnímání prostoru a polohy. Řidič, který požil před jízdou alkohol se velmi často vybourá (tzv. „jedu... a najednou... se mi postavil strom do cesty“).

Tak, a teď, když si představíme opilého řidiče, představte si, o kolik nebezpečnější je být opilým, v noci (bez světel) létajícím člověkem, který trpí porfyrií. Už chápete, proč se okolo hřbitovů vysazují stromy? Jasně – aby do nich naráželi opilí upíři, když se vracejí zpátky do hrobů. A stejně jako opilí řidiči přeceňují své síly a jezdí daleko rychleji, tak i opilí upíři létají daleko rychleji. A velmi špatně se vyhýbají za letu překážkám (tzv. „letím... a najednou... se mi postavil strom do cesty“).

A kdepak se upír opil? No přece když nasával krev opilého člověka! Alkohol je tradiční nápoj a v minulosti stejně oblíbený, jako dnes. Již dříve si lidé před spaním dávali panáka.

Jak asi víte, tak jakmile si upír najde oběť, tak je jí ve vysávání „věrný“. A to je kámen jeho úrazu: v podstatě stačí, když si upír omylem vybere nějakého alkoholika a jeho dny jsou sečteny. Zcela jednoduše: pravděpodobnost, že se mu podaří nakazit virem K-17 člověka, který má v krvi vysoké procento alkoholu je malá, protože alkohol sám o sobě působí jako desinfekce. Takže taková oběť žije dlouho a upír jí dlouhou dobu tzv. „obdělává“. Naproti tomu, nebohý vampýr každé ráno podstupuje nebezpečnou cestu zpět na hřbitov, letí potmě, zcela na mol opilý, kde s vysokou pravděpodobností (v přímé úměře k hustotě tůjí a smrků) dříve či později narazí do stromu a na větev, která se mu zabodne do srdce. V podstatě pak stačí, aby hrobník každé ráno obešel zeď, sesbíral mrtvé upíry a naházel je do rakví, kde už zůstanou na věky.

S přibývajícím počtem upírů automaticky vzrůstá napětí v populaci, více lidí propadá depresím a stále více lidí sahá k alkoholu. Čím je více alkoholiků, tím více klesá počet upírů. Tím se zlepšuje nálada, lidé méně pijí a populace upírů vzrůstá... a pořád dokola. Je to notoricky známý matematický model „lišky a zajíci“.

Takže jak vidíte, nějaká matematika a profesorský titul nikomu nezaručují, že nebude plácat hlouposti a blbnout lidi. Věci jsou často složitější.

Prostě... upíři jsou a nikdo na tom nic nezmění. Pokud máte vy sám (sama) pocit, že jste upírem, můžete si zkusit upíří test.

Hezký víkend :)

PS: Ode dneška, když Vás bude doma stará čekat po návratu z hospody s válečkem, vysvětlete jí, že to neděláte kvůli chlastu, ale že bojujete s upíry.... nakonec, bude to pravda!

--

*) Hrobařská ročenka je něco jako Astronomická ročenka, jen tam místo údajích o cefeidách najdete různá statistická data, důležitá v oboru hrobnictví.

Zpět
27.10.2006 14:10 Sekce: Z jiné dimenze, autor: mirun Ohlasů[16]