Proč se nesmí... mluvit vulgárně?

Tuhle jsem někde četl, že obě naše komerční televize dostaly docela velkou pokutu za to, že se v denní době v jejich záznamech z reality show vyskytují vulgární slova. A protože jsme dlouho nic nepitvali, podívejme se pod kapotu. Příspěvek obsahuje vulgarismy.

Slova používají lidé proto, aby sdělili ostatním lidem nějaké informace. Když jdu po ulici a vidím takovýto malý hnědý, vidím „psí hovno“. Moje manželka vidí „psí bobek“. Když přijdeme někam na návštěvu a chci jim popsat, jaká byla cesta, řeknu „viděli jsme cestou psí hovno“. Moje manželka řekne „viděli jsme cestou psí bobek“.

Ať to řeknu já, či ona, informovaný bude zcela jasně vědět, co za věc jsme cestou viděli. Z toho vyplývá, že pro jeden předmět (nebo děj) může v jazyce existovat více názvů (synonym). Nic divného. Nikdy jsem však nepochopil, proč některá ze synonym (vulgarismy) se nesmějí používat. A paradoxně, přestože se nesmějí používat jsou reálně užívána tak často, že záznamy ze zmíněných reality show jsou téměř nepřetržité pípání. Zná někdo skutečný důvod neslušných slov?

Jako skutečný důvod nepovažuji vysvětlení typu „ve slušné společnosti se nemluví neslušnými výrazy“, protože to není nic jiného než zacyklené mlžení typu „drogy jsou špatné, protože jsou špatné“.

Vulgarismy mají několik společných znaků: všechny nějak souvisejí se sexem nebo vyměšováním. Chápal bych zde vliv mé neoblíbené křížkařské sekty, která by nejraději všem lidem mluvit o sexu zakázala, jenomže asi bych jí křivdil, protože tím se nevysvětluje, proč jsou zakázané jen výrazy některé, kdežto jiné (znamenající totéž) můžete říct i ve značkové restauraci při obědě s farářem.

Tam kde to jde, odvozují se slova takto: vrtá se vrtákem, padá se s padákem... ale najednou - čůrá se lulánkem? (dosaďte oblíbený rodinný výraz). Přitom slovo „čůrat“ vulgární není, ale odvozenina, kterou se činnost čůrání provádí už ano. Naproti tomu paradoxně „chcát“ je vulgární slovo, ale „chcanda“ je v podstatě slušný ekvivalent označení dětského dívčího vyměšovacího aparátu.

Proč se musí věnovat energie tomu, aby se vkládala jiná slova do míst, která lze naprosto přirozeně odvodit?

Nepřipadají vám termíny „soulož“, nebo ještě strašnější poslední dobou používané (z angličtiny) zcela nepřirozeně přejaté „mít s někým sex“ poněkud ploché? Mně to divné přijde. Co znamená „máme jsme spolu sex“? Můžeme mít spolu majetek, cokoliv hmotného... ale nemůžeme spolu mít sex, to je prznění jazyka (myslím lingvisticky:).

V televizi je k dotyčnému aktu jakž-takž tolerován neslušný termín „šukat“, což ale původně znamenalo něco úplně jiného („babička šukala po světnici“) ale zde paradox nekončí, neboť nesouvisejícím neslušným slovem „šukat“ se nahrazuje ultravulgární slovo „mrdat“ které však též nemá se sexem nic společného, neboť původně znamenalo „kývat-hýbat-škubat něčím“... možná žádné původní české slovo pro tu veskrze příjemnou činnost ani neexistuje...

PS: ani v online pravidlech toto slovo nenajdete, dokonce se ani neobjeví v posledních hledaných výrazech... nejspíš se jedná o výraz tak nebezpečný, že je potřeba ho blokovat.

Proč se přes den nesmí na obrazovce objevit vulgární slovo, ale večer ano? Protože se přes den dívají děti? Pokud ano, proč děti nesmějí slyšet vulgární slovo, ale když vyrostou, tak ano, zcela běžně, ovšem v předem určené době?

Protože je ošklivé, když děti mluví vulgárně? Ale to jsme zase na začátku,... proč jsou některá slova vulgární? Kdyby nebyla, nikoho by nenapadlo, že je ošklivé, když to (dítě|někdo) říká...

Proč vyhledávače v TOP slovech nezobrazují vulgární výrazy s odkazem?

Co jste to za divnou společnost, která se bojí slov?

Zpět
26.10.2005 12:10 Sekce: Zamyšlení nad..., autor: mirun Ohlasů[5] / Komentovat