Proč se v Brně nenudím...

Tentokráte o filmu, který v Brně rapidně zvedl frekvenci sexuálních styků a přivedl do čekáren doktorů mnoho lidí s žárovkou v ústech. Takhle si tu prostě žijeme i bez cizinců, Karlových mostů a metra. :))

Opět po čase jsem se odvážil na home page, abych vyjádřil své nefalšované nadšení nad filmovým počinem skrývajícím se pod nicneříkajícím názvem "Nuda v Brně". Utopen v záplavě kasovních trháků ze Spokojených států amerických a absence výraznější marketingové podpory způsobila, že jsem o tomto filmu nevěděl zhola nic a vypravil se na něj čistě z patriotismu.

Název koneckonců zaručuje, že se na film přijde podívat minimálně oněch 500.000 obyvatel moravské metropole, což považuji za dobrý tah. Dlouhé fronty v multiplexu mě překvapily a s lístkem v ruce jsem si říkal, že to asi nebyla špatná volba. K sálu nás ovšem dorazil pouze menší hlouček, protože celý ten obrovský dav lidí se snažil natlačit do sálů s nápisem Matrix Vyloudit nade dveřmi.

Nevím, co je to za film, ale lidi vstupující dovnitř bych mohl směle charakterizovat popisem: mladí, melírovaní, oblečení od Benettonu, v teniskách od Vagabondu a hnaní touhou být pořád IN! Poněkud zklamaně jsem se usadil a začal ze zájmem sledovat (téměř) černobílý film mě neznámého režiséra.

standa pichlíkPříběh o plánování a průběhu prvního pohlavního styku mezi dvěma duševně jednoduššími jedinci Standou a Olinkou má šťávu, nápad a vtip. V dobře provázané mozaice děje vykresluje režisér Vladimír Morávek mnoho dalších postav, které se vzájemně míjejí, potkávají a doplňují ve snaze ukázat, jak je to doopravdy s názorem, že "každý večer v Brně proběhne 150.000 souloží". Za tímto účelem poměrně hvězdná řada herců a hereček ve svých rolích využívá situací, které píše život a scénář Morávka s Budařem a pokouší se během sobotní noci o sexuální akt. Že se to většině nezdaří, už asi tušíte a navíc se vše pořádně zašmodrchá.

Podrobnější hodnocení a popis přenechám radši odborníkům. Za sebe musím jen dodat, že jsem se opravdu výborně bavil a dokonce celý sál se neustále pochechtával, což nebývá zdaleka pravidlem. Po kvantech filmů, kde při absenci jakéhokoliv nápadu vznikají jen klišé doplněná o tisíce digitálních efektů a kdy už dvě minuty napřed víte, že přijde vtip, bylo velmi příjemné shlédnout něco lidského, mě blízkého a navíc kořeněného kouzelným humorem. V mnoha situacích jsem se vyloženě našel. :)

Přes řadu lechtivých scén, není na Nudě v Brně nic vulgárního a vše podtrhuje skvělá hudba (Krajčo, Urbanová) i herecké výkony (Jan Budař, Kateřina Holánová, Miroslav Donutil, Pavel Liška, Jaroslava Pokorná, Pavla Tomicová, Ivana Uhlířová, Jiří Pecha, Arnošt Goldflam, Martin Pechlát, Marek Daniel, Filip Rajmont, Simona Peková, Martina Součková). Paradoxně mě jako Brňáka otrávil M. Donutil, který mluví tak přehnaným brněnským dialektem, až to řeže do uší. Na závěr bych rád vyslovil poděkování za tento svěží vítr do zatuchlých prostor současné filmové produkce i za mnoho vydařených dialogů, kterými se teď Brno oblažuje.

Proč to vlastně píšu?

Promiňte. Jsem pitomec.

Zpět
26.05.2003 14:05 Sekce: Kultura, autor: mishak Ohlasů[2] / Komentovat