RIAA konečně našla účinný lék proti internetovému pirátství

Torrent, eMule, Rapidshare, DC... to všechno byla až dodnes slova, která, pokud je zaslechl pravověrný zastánce duševního vlastnictví, vyvolávala neodolatelnou nutnost se pokřižovat. Po mnoha letech bojů a snah pirátství vyvrátit, konečně přichází kámen mudrců: ochrana proti kopírování, která se nedá obejít.

Jsem rád, že náš zpravodajský server Aktovka-X je jedním z prvních, kdo se o novém „trháku“ na poli audiovizuálních děl a software dozvěděl. Původně jsem se domníval, že se zase jedná o nějakou slaboduchou a obtěžující ochranu, kterou půjde jednoduše odstranit a zbytek se nasdílí, ale není tomu tak. Tedy, myslím s tím... odstraněním.

A abych tedy tyto novinky předal co nejdříve Vám, mým čtenářům, ihned jsem požádal Caryho Shermana, šéfa RIAA o rozhovor.

Aktovka-X: Ahoj, Cary, dozvěděl jsem se, že prý jste konečně našli způsob, jak zatočit s piráty?

Cary: Ahoj Mirune. Ne. Tak to není. My nebudeme „točit“ s piráty. My jsme konečně našli způsob, jak zabezpečit duševní vlastnictví tak, aby se k pirátům vůbec nedostalo.

Aktovka-X: No, můžeš být krapet podrobnější? Pokud je mi známo, tak jediný způsob, jak zamezit šíření děl mezi lidmi, je žádná nevydávat. Ale moc nevěřím tomu, že byste (sic) udělali až tak radikální krok...

Cary: Ne. (usmívá se). Ach ty tvoje vtípky. Díla se vydávat budou, úplně normálně si v krámě koupíš CD, film, nebo software a budeš ho, jako legální majitel používat.

Aktovka-X: Já vím. A před každým spuštěním budu muset vyďubat 150ti místné číslo, a po kontrole hardware, trenek a daktylech na nohou se mi to odmítne spustit, stejně jako ten šmejd Money S3, podpora mě vyignoruje a já se budu v noci budit s ohavným pocitem, že jsem vyhodil peníze!

Cary: Vůbec ne! Žádné ochrany na médiích! Žádné kontroly! Žádné DRM. CD si klidně ripneš, nahraješ do přehrávače, nebo opačně... u software nebudou žádné kontroly, žádné aktivace... toto všechno, (a my se za ta příkoří omlouváme) byly historické přehmaty. Nyní nastává nová éra – éra svobody!

Aktovka-X: No, pořád ještě tomu nerozumím.Znamená to, (hehe) že když jste si tak jistí, že zmizí poplatky různým autorským organizacím, tzv. výpalné?

Cary: Teoreticky tomu nic nebrání. Naše ochrana je natolik spolehlivá, že dokonce i z Vaší OSA nám přišel ráno e-mail, jestli bychom nemohli tu ochranu nějak omezit, protože jinak prý i jejich dost schopné politicko-úplatkářské lobby těžko nadále prosadí v parlamentu vybírání výpalného a oni budou muset jít všichni na stará kolena do opravdové práce! Chudáci!

Aktovka-X: Úplně hořím nedočkavostí! Povídej! Takže se zlevní cédéčka? Když nebude to pirátství, které kazí muziku? Jak pořád říkáte?

Cary: No... s tou cenou tam je trošku nepříjemnost. Ale já myslím, že pocit, který má člověk z toho, že legálně nabyl CD své oblíbené kapely, nebo koupený software, že prostě... takový pocit se nedá penězi vyjádřit!

Aktovka-X: ? He?

Cary: No...

Aktovka-X: Dražší?

Cary: No... no dražší. Dražší...

Aktovka-X: O hodně?

Cary: No... ono je to složité. Protože...

Aktovka-X: No... ale čím to bude dražší, tím bude větší tlak na to, aby tu ochranu někdo obešel. A stačí jeden člověk, který ji dříve či později prolomí, nahraje to na internet... a jsme... tedy jste zase tam, kde jste byli!

Cary: Ne. NIKDO to nedá na internet.

Aktovka-X: Hahaha. A já jsem už měl pocit, že jste dostali rozum. Ale co bych asi měl čekat od právníků. I kdybych se měl naučit znovu assembler, tak budu první, kdo to udělá!

Cary: Ne. Nepovede se ti to.

Aktovka-X: Ok. Můžeš mi prosím říct, jak to funguje? Nebo je to zase tak tajné, jako držet při vkládání tlačítko Shift?

Cary: Ok. Pojď. Vyzkoušíme si to.

Aktovka-X: Co?

Cary: No jak se bude v brzké budoucnosti kupovat legální a nezkopírovatelný software.

Aktovka-X: Aha. A co mám jako dělat?

Cary: Tady si stoupni. Sem. Tady je jako regál a v něm jsou hudební CD. Nějaké si vyber.

Aktovka-X: Mám. Tady... Ilonu Cszákovou. Ne, tu ne. Za tu by mě na Hubu dali na hubu. To má ochranu proti kopírování samo o sobě. Tady... Divokej Bill. To se prej hodně šháruje!

Cary: Super. Teď jdi k pokladně.

Aktovka-X: Dobrý den.

Pokladní: Dobrý den. Jednou Divoký Bill... áno. Je to všechno?

Aktovka-X: Ano. Všechno.

Pokladní: Tááákže to máme... mhmmmm,.... vidím, že jste sám, vy ještě nemáte žádné legální CD doma, že?

Aktovka-X: Ne. Tohle je moje první.

Pokladní: Aha. Nováček. Takže to máme... padesát krát dvanáct krát dvacetdva krát osm krát tři tisíce... to je celkem třistašestnáct miliónů osmset tisíc korun českých.

Aktovka-X: He?

Pokladní: He?

Aktovka-X: Hehehe. Paní... trochu... nezdá se Vám to CD trochu drahé!?

Pokladní: No, říkal jste, že je to Vaše první. Tak máte cenu za první CD. Každé další, které si letos koupíte, už bude stát jen 416 Kč. Právníka si prosím vyzvedněte ve skladu.

Aktovka-X: No.. hlavně, nemám u sebe asi tak velkou hotovost... a moc nevěřím, že mě ten právník proti vám pomůže. Určitě jste domluvení!!!

Cary: Nebuď paranoidní. Toho právníka dostaneš k tomu Cdčku.

Aktovka-X: K cédéčku dostanu... právníka?

Cary: Ano. Ten právník od teď s tebou bude všude chodit. A bude hlídat, abys s tím cédéčkem nedělal nejaké protizákonné věci. Jakmile uvidí... že ho třeba chceš někomu půjčit, nebo ho někde sdílet... hned ti pomůže a poučí tě o tom, jak se nedostat do křížku se zákonem. Je to pro tvoje dobro... protože (povytahuje obočím) i... zkušený katolík hehe... může občas myšlenkami zabloudit za mladými chlapci... (opět povytahuje obočím) ...ale důležité je, mít nablízku přítele, který tě znovu nasměruje na správnou cestu! Viď!

Aktovka-X: No... takže... no to je kravina. Takže já si koupím za cenu tichomořského ostrova debilní cd a zbytek života se budu otravovat s právníkem?

Cary: Ale, ne, to cd stojí 416 Kč. Ty zbylé peníze jsou výlohy za právníka. Podívej, nikdo tě nešidí: dle autorského zákona, který novelizujeme bude autorsky dílo chráněno po dobu padesáti let. To je těch padesát. Krát dvanáct, to je počet měsíců v roce. Krát dvacet dva, to je počet pracovních dní. Krát osm, to je počet pracovních hodin v pracovním dni. No... a ty tři tisíce, to je taxa toho právníka za ty pracovní hodiny! Přeci ti nebude pomáhat zadarmo... ty...

Aktovka-X: Umghhh... eee... no... No. Aha. No a... on dělá jen osm hodin denně? Takže si to budu moci po pracovní době zkopírovat? (zoufale) Není to chyba?

Cary: Ne. On ti bude pomáhat pořád! Ve dne v noci. Bude s tebou chodit do práce. Bude s tebou sedět u stolu. Bude s tebou chodit za děvčaty... bude s tebou, když budeš ona... no... jako kdyby to rande nevyšlo... prostě přítel, který ti bude vždy po ruce, kdybys náhodou... ne... kdyby náhodou tě třeba někdo nabádal k porušení zákona, chtěl to CD půjčit, nebo tak.

Aktovka-X: Huuu.. ummm... aha. Takže... takže vlastně... já vlastně...

Cary: Ano! Ušetříš, protože on pracuje 24hodin denně, ale počítá ti jen osm! Takže máš vlastně 60% slevu!

Aktovka-X: Aha. No. No, to je bezva.

Cary: Viď!

Aktovka-X: A... (ještě zoufaleji než předtím) ale... kde budete brát tolik právníků?

Cary: Budeme je exportovat od nás z USA. Máme jich tam hodně. Víc... než si vůbec dokážeš představit. Vlastně... vlastně je to naše jediné nerostné bohatství, které jsme zatím ještě pořád nedali do zástavy Číňanům.

Aktovka-X: No. No. To... vypadá slibně. Vidím, že jdete v myšlení až za hranice... hudby. Bezvadný, opravdu bezvadný nápad. Takže doteď jsme... a od teď Vás už budeme živit úplně všechny...?

Cary: Taky doufám že to vyjde. Je to pro nás pro všechny opravdový přelom!

Zpět
22.01.2008 21:01 Sekce: Technologie, autor: mirun Ohlasů[29] / Komentovat