Rozhovor s Karlem Schwarzenbergem k řešení krize v pásmu Gazy

Těsně před odletem ministr zahraničí Karel Schwarzenberg pozitivně zareagoval na moji výzvu, zda by čtenářům Aktovky-X neposkytl rozhovor o tom, s jakými návrhy na řešení krize na blízkém východě do postižené oblasti odlétá.

Aktovka-X: Pane ministře, je pravda, že máte na řešení krize, kterou se zatím za několik desetiletí nepodařilo vyřešit nikomu nějakou „velkou věc“?

Karel: Ano, náš kabinet po celonočním jednání vymyslel plán, kterým může naše republika výrazně zasáhnout do dění v inkriminované oblasti. Sice to bude trvat asi pět let, ale výsledkem bude naprostá stabilita dané oblasti a již žádní mrtví.

Aktovka-X: Mohl byste to nějak upřesnit?

Karel: Podstatným pilířem celého plánu je vyslání některých našich klíčových politiků na zahraniční misi. V první fázi se bude jednat o Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka, včetně jejich poradců a blízkých spolupracovníků. V další, takzvané odzbrojovací fázi vyšleme do místa Džamilu Stehlíkovou s celým kontingentem pomocníků, kteří v zemi nastolí klid na několik dalších let.

Aktovka-X: Eh…, tak to je docela překvapivé, myslíte že Mirek Topolánek, který nemá v zahraniční politice žádné zkušenosti bude skutečně tím pravým misionářem pro řešení takového oříšku?

Karel: Máte pravdu, Mirek sice nemá zkušenosti s vedením jednání na vyšší úrovni než je půlnoční kalba v Ostravském Non-Stopu u Baníku, ale naše mise nebude probíhat nějakými sezeními pohlavárů na večírcích a vzájemnými lichotkami, protože to v minulosti nemělo žádný přínos.

Aktovka-X:  Takže jaké zkušenosti Mirek na misi využije? Moc si to nedovedu představit… máte na mysli využít jeho boxerský talent? To asi Hamás nezastraší…

Karel: Ne, to v žádném případě. Díváme se na to tak, že člověk, který dokázal za poměrně krátkou dobu svou neschopností zlikvidovat nejsilnější stranu ve státě s deseti miliony obyvatel, by mohl tutéž úspěšnou strategii využít i při likvidaci hnutí Hamás. Stačí jen abychom si získali důvěru vůdců organizace a přesvědčili je, že Mirek je nejlepší vůdce, který jejich stranu dovede k ovládnutí celého kontinentu. Zbytek už pak bude na Mirkovi.

Aktovka-X: No to je úžasné! Já jsem o Vás nikdy nepochyboval, ale upřímně řečeno, tohle je úplně úžasné. Ale co Paroubek, ten je stále silnější a silnější.

Karel: Jiří bude obsazen na druhé straně, totiž na misi v Izraeli, kde se ho rovněž pokusíme dosadit do vedoucí funkce. Jednou z věcí, která stojí na pozadí konfliktu je pozice Izraele, jakožto hospodářsky nejúspěšnější země v oblasti, což je samozřejmě trnem v oku zbytku arabského světa. Pokud Jiří přesvědčí, tak jako se mu to podařilo v Čechách většinu Izraelců o tom, že nejlepší je mít vše od státu zadarmo, že každý kdo má více než životní minimum je zločinec a že pracovat a prosperovat či tvořit pracovní místa je špatné,, mohl by během např.5ti let natolik rozvrátit hospodářství Izraele, že se životní úroveň obyvatel vrátí kamsi na počátek doby bronzové a důvod napadání Izraele chudšími zeměmi zcela eliminuje.

Aktovka-X: No to je ještě úžasnější… ta propracovanost… teda. A Džamila?

Karel: Jakmile dojde ke ztrátě důvěryhodnosti Hamásu pod vedením Mirka a likvidaci hospodářství Izraele za pomoci Jirky Paroubka, vyšleme do oblasti Džamilu Stehlíkovou a spolu s ní asi deset tisíc jejích oblíbenců, sociálně nepřizpůsobivých spoluobčanů, kteří u nás stejně nejsou nějak příliš oblíbeni a navíc jsou na kočování zvyklí. Ti jednak dorazí zbytek ekonomiky země a druhak během několika let naprosto spolehlivě rozkradou veškeré kovové věci a odvezou je do sběrných surovin. Samozřejmě zmizí dráty a mosty, ale v první řadě takto zcela odzbrojí oblast, neboť zbraně se vyrábějí především z kovu a dobře se vozí na kárkách. Během několika měsíců tak bude blízký východ nejbezpečnější místo na Zemi.

Aktovka-X: Páni! Takhle jednoduché! Skvělé je, že to budeme zrovna my, náš malý stát, který má tolik talentů, že je může do podobných území exportovat. Ale trošku vidím háček v tom, že nevím zda nebude dosazování Mirka, Jirky a Džamily do vedoucích funkcí v tomto regionu trošku problém. Nevypadají úplně jako místní, nebude v tom potíž? U spoluobčanů to asi nebude až takový problém, ale u těch tří… nebude to pro ně nebezpečné? Nemohli by je třeba při plnění mise nepřátelé zabít?

Karel: Tak i s touto variantou počítáme, víte, jedna z ekonomických pouček zní, že někdy i ztráta je přínosem. A nám po celkem krátké diskuzi vyšlo, že i kdyby ztráty na životech na naší straně mise dospěly ke 100%, tak to sice nevyřeší krizi v Gaze, ale bude to jednoznačně velmi přínosné pro budoucnost naší republiky.

Aktovka-X: Karle, děkuji Vám za rozhovor, jste ministr a občan na skutečně pravém místě. Děkuji, nalil jste mi opět optimismus do žil. Rok 2009 bude patrně ve znamení opětovného růstu naší země.

Zpět
04.01.2009 16:01 Sekce: Ze světa, autor: mirun Ohlasů[4] / Komentovat