Dotyk větru

Při hledání sama sebe často zabloudím na podivná místa. V sobotu jsem si nenechal ujít den otevřených věží. Hnutí Duha ve spolupráci s provozovateli nabídlo lidem možnost nakouknout do útrob obřích mávátek, které sporadicky zkrášlují naši krajinu.

Přidat komentář

Přehled komentářů

20.06.2007 12:36 Nice
Joj to byla doba a ještě bude.
Nic proti větrníkům, ale spát v jejich blízkosti se, pro to šílené vrčení nedá, zato energie z obnovitelných zdrojů(třeba švestek) je docela fajn.
20.06.2007 14:24 Huhla
Mě by opravdu zajímala analýza ze všech hledisek. 105 metrů. Bude to velká těžká kráva, na jejíž výrobu se spotřebovala spousta koksu (ocel?). Pokud by elektřina nebyla dotovaná, asi by se to nezaplatilo do 10 let, jestli jsem to dobře pochopil.
A ještě jsem slyšel, že protože je vítr nestálá veličina, musí zálohovat provoz těchto elektráren elektrárny hnědouhelné, jedoucí na tzv. horkou zálohu (topí se, připraveno poměrně rychle naběhnout). Navíc je údajně problém s sfázováním...
Takže bych raději místo tohoto postavil ještě jeden temelín, nějakou hezkou přečerpávačku na vodu a modlil se, aby se pohlo něco třeba s termojadernou fúzí. Mimochodem, byl jste někdy třeba kolem Drážďan? Tohle propagují ti samí lidé, kterým vadí BTS mobilních operátorů.
21.06.2007 11:17 Mishak
Hmotnost je v jednom odkazu - 335 tun. Samozřejmě sa na výrobu spotřebuje spousta oceli a koksu či plynu. Stejně tak na výrobu miliard televizí, DVD přehrávačů, počítačů, aut, grilovacích jehlic a podobných věcí, které ovšem na rozdíl od eletráren energii pouze spotřebovávají a jejich užitek je přinejmenším sporný, nemyslíte?
Myslím, že si nikdo nedovolí tvrdit, že vítr je konstantní veličina a proto jsou tyto elektrárny zálohovány. To ještě ale neznamená, že se nemají stavět vůbec. Atom je výborná věc, ale zkuste u nás někde postavit další jadernou elektrárnu, aniž by vás místní v oné lokalitě uškrtili za místní Sokolovnou. A termojaderná fúze? Myslím, že se u nás téměř nemluví zejména o nejjednodušší variantě - šetření energiemi. V závěru jsem se trochu ztratil v tom, co myslíte těmi Drážďany. Já tam byl naposledy za socialismu. A trochu nechápu jak to souvisí s BTSkami. Ty jsou samozřejmě slušné svinstvo. Větrné elektrárny produkují při výrobě jisté indukce, ale pokud znáte termín radiový smog, víte, že jeho koncentrace je v současnosti enormní a následky zatím neznámé či zamlčované (onkologická onemocnění, poškození mozkových funkcí,...).
22.06.2007 20:59 Alex
Sice mi to nerpislusi ale rekl bych ze vim presne co bylo mysleno temi Drazdany. Byvale vychodni nemecko se asi diky cene pozemku stalo rajem pokud jde o staveni "vetrniku" a kazdy kdo je obdivuje by si mel udelat vylet po A4 a A2 je mozna jeste zajimavejsi. Jako bonus clovek potka pri takovem vyletu s nejvedsi pravdepodobnosti i kolonu s majackama ktera veze nejaky rozlozeny a kdyz jsem se tak prochazel kolem listu vrtule na odpocivadle tak je to vazne macek zvlast pokud jsou to ty nejvedsi. Parametry netusim ale ten naklad si oznaceni nadmerny opravdu zaslouzi i kdyz to je jen jeden list nebo kousek tubusu. No a takovych vrtulek tam clovek obcas uvidi pomalu stovku aniz by se hnul z mista (pocitat svetelka v noci je jako pocitat hvezdy :-) ) a pritom na stejne velkou plochu by byl jen jeden nesrovnatelne nenapadnejsi stozar BTS.

"radiový smog" z BTS je celkem zajimave tema ale kdyz si vezmeme kolik ma kazdy clovek primo doma veci s ruznym vyzarovanim tak bych rekl ze to neni vec na ktere stoji a pada nase zdravi. Pravda bydlet v panelaku v nejvyssim patre a spat 5 meru od anten bych nechtel ale od vrtule bych nechtel bydlet ani 500 metru ;-).
25.06.2007 12:44 Synkretik
>"ale zkuste u nás někde postavit další jadernou elektrárnu, aniž by vás místní v oné lokalitě uškrtili za místní Sokolovnou"
Třeba z Temelína jsou zatím postavené jen dva bloky z plánovaných čtyř... To by bylo nespáleného uhlí, kdyby se to dostavělo!
Osobně bych radši za barákem radši sklad vyhořelého jaderného paliva než tenhle "větrník prodělečný". Ale bohužel mě to asi čeká - bylím na Vysočině a je zde větrno, takže dotační supi už kolem krouží...
25.06.2007 19:57 PepaSFI
o šetření se nemluví protože to nevynáší.A kdyby náhodou spotřebitelé začali šetřit tak se ceny co? no přece zvýší protože zisk musí být co?no stále vyšší.Rádiový smog znám taky dobře neb jsem radioamatérem.Třeba v Německu se amatérům kontroluje intenzita vyzářeného elektromagnetického pole ale vlastně amatér vysílá jen velmi krátkodobě,přerušovaně a většinou jen poslouchá.Každý se snaží co nejlíp vyladit antény aby signál šel určeným směrem a co nejlíp se využil čili ve vlastním zájmu to nepouští dolů mezi lidi.Ale na druhou stranu se v germánii hojně používají počítačové sítě komunikující po elektrickém vedení.Do holých nestíněných drátů se pouští signály o frekvenci několika megahertz a výkonu několika wattů.Co to vyzařuje kolem sebe vědí jen radioamatéři a ty nikdo neposlouchá.Nikdo to nekontroluje protože ta věc není vysílač a proto podléhá úplně jiným předpisům.A tak spousty lidí sedí většinu života vedle nepřetržitě běžícího vysílače s výkonem s jakým by se dalo navázat spojení přes půl zeměkoule.O neskutečném bordelu na rádiových pásmech nemluvě.
07.11.2011 03:55 IsPDFpYguziEuPkJGlY
And I was just wnordeing about that too!
09.10.2015 01:56 DkwEEUrfKu67
Ahoj. Jedeme s mou slečnou v sobotu re1no ze Strakonic ( Pedsek, Te1bor, Pelhřimov a Brno) . Me1me dvě volne1 medsta. Re1di někoho svzemee. Zpět se vracedme po fine1le. 773 178 394. Zdar a sedlu.
21.06.2007 19:20 PepaSFI
podívejme se na věc jinak:stavěl by to někdo kdyby se z toho elektrika nevykupovala za tak těžce přemrštěné peníze? Myslím že těžko.Kdysi jsme provozovali malou vrtuli a dva soláry pro napájení rádiového převaděče.Zálohoval to obrovský akumulátor z náklaďáku a bylo to na kopci kde fouká téměř nepřetržitě.Stejně to každou chvíli nestíhalo.Spousta materiálu pocházela z levných výprodejů nebo z tzv.šuplíkových zásob,práci a myšlenky nepočítaje.Upřímně řečeno kdyby tam šel natáhnout kabel a kdyby nás to nebavilo tak se na to ...... Jako mechanik jsem těmi vrtulemi fascinován,je to úžasný výtvor ale tvrdit že tohle je zdroj energie budoucnosti je blbost.Vždyť to monstrum dává v plném provozu výkon asi jako deset motorů z auta.Nahradit tím Temelín,Dukovany a uhelné elektrárny ???
22.06.2007 12:31 Ebo
..spíš je prdel to, že Temelín a Dukovany zcela a s rezervou pokryjí spotřebu ČR a uhelné již dávno jet nemusí.. první půlka této prdele je to že se tento přebytek pod cenou vyváží ven a občany, kteří ty elektrárny defacto "zacálovali", tak drhnou z kůže.. druhá půlka prdele je ta, že pro prachy a dotace se snaží stavební firmy stavět větrné elektrárny na naprosto stupidních místech tak, že chtějí koupit kousek pozemku občana a zřídit mu věcné břemeno, které pak 20 let nemůže odstranit..
18.07.2007 07:45 Adam
Větrníky jsou zhůvěřilost. Význam možná mají snad jen v horských oblastech,k sezónnímu vykrytí potřeb chatařů, hotélierů apod, ale i tam beru toto s velkou rezervou. Hlavní a zásadní problém je ten, že ve zdejších šířkách prostě nefouká tak jak má.
Další úskalí vidím v tom, že při masívnějším využívaní tohoto zdroje energie budou zapotřebí další energetické zdroje (tedy i ono hnědé uhlí) k výkrytí nestability v dodávkách proudu. Ono stačí se podívat na Německo loňského roku, kdy si během zimy sedla nad Střední Evropu výše ... a bylo po větrnících a elektrická soustava byla ve značně nestabilním stavu. Jinými slovy větrníky spíše nutí k výstavbě dalších konvenčních elektráren.
Hnutí duha, zrovna nehýří nadšením pro jadernou energetiku, která hnědé uhlí jaxi nepotřebuje, tudíž nevím, co si mám o podobných týpcích, kteří fofrníky prosazují myslet.
V neposledním řadě ony obludy hyzdí jinak krásnou krajinu, dále šum lopatek u některých typů předně dezorientuje ptactvo, ruší TV, rádiový či mobilní příjem, přenos.
Ono se o tom nemluví, ale i k roztočení oněch vrtulí je zapotřebí elektrický proud a to v nemalém množství.
Navíc ony povinné výkupy, nevím. Někdo si prostě otevírá zlatý důl. A zaplatíme ho opět všichni. Tedy ti, kteří poctivě platí jak mourovatí. Daně.
05.09.2007 13:11 Mrk
Bohužel větrníky jsou hovadina, která bez dotovaných cen z našich kapes nemá nejmenší šanci na přežití. Tedy v našich podmínkách. Proto jsem pro atom a klidně mi ho postavte za barákem.
17.10.2007 13:46 jaxx
...návratnost 10 let, životnost 20 let... Tak si spočítejte, kolik energie a jakého materiálu je zapotřebí k výrobě takového větrníku. Pak Vám vyjde návratnost 48 let!

Přidat komentář