Probuzení

Jsou rána kdy to nekončí, kdy se pod postelí válí láhve vína. Jsou rána, která vás pohladí, i starty nového dne, které vám nafackují s razancí hospodského rváče.  To si jednou promnete oči, protáhnete se na posteli a zjistíte, že jste se do dnešního dne chovali jako absolutní kretén.

Reagujete na:
09.10.2015 02:51 rRwgQeOMh
Usually, to start your concluding prgaraaph, you need to summarize all main points in your essay in a few sentences and essentially restate your thesis in a completely different way. Then in the very last sentence, you would use transitions. I do not know you told you not to use to conclude or in conclusion. In our school, we encouraged to use those transitions to increase the level of sentence and prgaraaph flows. I would suggest you start your conclusion with different transitions such as therefore, thus, henceforth. I cannot really say definitely how to start a good conclusion because it varies from case to case. I hope this helps.
Jméno
E-mail
Komentář
Zapamatovat osobní údaje?
HTML značky kromě <a><br /><b><i> budou odstraněny. Reklamní a vulgární komentáře budou vymazány. Systém si interně ukládá IP adresy pro případnou pozdější identifikaci přispěvatele.