Champagno pro otrlé

Byl jsem poměrně zvláštní kuřák. Nepotřeboval jsem cigaretu po ránu a většinou ani celý den. Ale večer jsem klidně sjel krabičku. Tak jako tak mě to nedávno začalo srát. Nijak jsem si nenalhával, že každý má nějakou drogu, ani, že je to požitek. Bylo mi jasné, že jde o slušnou závislost se vzestupnou tendencí. Ale jak z toho?

Reagujete na:
21.01.2010 13:23
Upozornenie ŠÚKL
Champix – najnovšie informácie

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) oznamuje, že Európska lieková agentúra (EMEA) vydala upozornenie pre lekárov a pacientov ohľadne hlásených prípadov samovražedných myšlienok a samovražedných pokusov u pacientov, ktorí užívali liek Champix (vareniklin) . Anglický text tlačovej správy a dokument „Otázky a odpovede“ je uverejnený na stránke: www. emea. europa. eu

Champix je liek registrovaný európskou centralizovanou procedúrou a je určený na odvykaciu liečbu závislosti na nikotíne. U pacientov užívajúcich Champix boli pozorované myšlienky na samovraždu a samovražedné pokusy. Je veľmi ťažko rozlíšiť, či dôvodom týchto prejavov bolo užívanie lieku Champix alebo samotné ukončenie fajčenia. Ukončenie fajčenia môže u ľudí vyvolať depresiu, hlavne u tých, ktorí mali v minulosti psychické problémy. Depresia je často spojená s myšlienkami na samovraždu.

Lekári si majú byť vedomí, že u pacientov, ktorí sa pokúšajú skončiť s fajčením, sa môžu objaviť príznaky depresie. Svojich pacientov majú upozorniť na túto možnosť.

Pacienti, ktorí užívajú Champix majú ukončiť liečbu a kontaktovať svojho lekára, ak sa u nich objavia myšlienky na samovraždu.

Do odborných informácií pre zdravotníckych pracovníkov (tzv. Súhrn charakteristických vlastností) bude do časti 4. 4. Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní pridaný nasledovný text:

Depresívna nálada môže byť príznakom vynechania nikotínu. Depresia, vrátane myšlienok na samovraždu a samovražedný pokus boli hlásené u pacientov, ktorí sa pokúšali ukončiť fajčenie. Tieto príznaky boli tiež hlásené u pacientov, ktorí sa pokúšali skončiť s fajčením pomocou Champixu. Lekári si majú byť vedomí možnej naliehavosti signifikantnej depresívnej symptomatológie u pacientov, ktorí sa pokúšajú skončiť s fajčením a pacientov majú vhodne poučiť.

:-)

A je to tu - ten fén do vany...
Jméno
E-mail
Komentář
Zapamatovat osobní údaje?
HTML značky kromě <a><br /><b><i> budou odstraněny. Reklamní a vulgární komentáře budou vymazány. Systém si interně ukládá IP adresy pro případnou pozdější identifikaci přispěvatele.