Stopořův průvodce po Válce květů

Tohle není recenze. Tedy, mě aspoň nikdo nedal ani korunu, abych tyhle "filmy" chválil.

Ach! Musím se se podělit o nevšední zážitek. Přesvědčili mě včera známí, ať s nimi jdu do kina. Dobrá, šel jsem. V Palace se pak rozdělili na dvě skupiny a navrhli. Buď jít z první bandou na Válku světů nebo s druhou na Stopořův (to není překlep) průvodce po galaxii. Ke Stopořovi mohu jen říci, že jsem měl půjčenou knihu a všichni z ní strašně nadšení a usmátí, jak je skvělá. Vydržel jsem tehdy něco málo přes půlku, asi dvakrát jsem se při čtení usmál a pak ji odložil. Přišlo mi to špatně napsané až stupidní. D. Adams se tak nestal mým oblíbeným autorem. Pokud je film stejně dobrý jako kniha tak potěš.

Proto jsem měl volbu jasnější a napochodoval do sálu s nápisem Válka světů na displeji. Přátelé, to vám opět jednou byla chujovina. Je mi lhostejno, že jste tento film neviděli a těšíte se jak to skončí. Prozradím vám to. Skončí to NECHUTNĚ, UBULENĚ, NELOGICKY, KÝČOVITĚ, prostě fuj! Tři čtvrtiny filmu jsou dobré. Má to spád, herecky slušně zahráno, docela to na sebe navazuje... a v závěru se to celé posere. Je to jako kdyby vám při závěrečném kytarovém sólu popraskaly všechny struny.

Ale přiblížím vám to podrobněji:
Jeřábník Cruise vyfasuje na víkend své děti a vzápětí na to se začínají dít zajímavé věci. Blesky perou do země, odkud následně vylézají obrovské, podivné stroje. Tyto pochodují městem, pomocí laserů vypařují lidi a dobře se baví. Cruis nakládá svou okatou holčičku a teenagera do auta a ujíždí kamsi. Všude popel z mrtvých lidí, neví kam jede, co bude dělat, atmosféra dobrá. Na své roadmovie zažívá různá dobrodružství, z nichž se vždy šťastně ve zdraví vylíže. Umírají statisíce lidí, armáda bezmocná, kluk ho zlobí, nakonec zmizí, vypadá to, že lidstvo vyhyne.

A teď zmiňovaný závěr. Pod ruku se mu dokonce dostane pár mimozemšťanů, kteří ony smrtící stroje pilotují. Mimozemšťané i jejich stroje jsou neskonale pitomí, protože nenajdou v malém sklepě tři lidi. Cruise je nechá žít, ale následně je i s holkou polapen jedním strojem, který (přestože je nezničitelný i raketami) zničí dvěma ručními granáty. Hurá! Zachráněni. Vydává se do Bostonu, kde se v nezničeném(??) domě šťastně setkává se svou bývalou ženou, jejím přítelem, matkou i ...pohřešovaným synem(?). Chybí jen společná večeře kolem krocana s americkou vlajkou, hymnou a plky o tom, jaké měli štěstí. Mimozemšťané totiž (opět prezentovaní jako úplně vymaštění jedinci) nepočítali s pozemskými mikroby a viry, které je pomalu zabili. To je co?

Všímáte se, jak je to prostinké? Je to blbé až se svírají ruce. Američtí diváci by totiž katastrofický závěr nebo nedejbohu smrt hlavního hrdiny asi nerozdýchali, i když si o to tenhle film vyloženě říkal. Někdo zřejmě Spielbergovi vytrhl posledních dvacet stránek ve scénaři a řekl: "Steve, udělej to tklivější, američtější a hlavně! Dej tam happy end. Ať si mámy popláčou."

Zkrátka. Mohl to být povedený film o tom, jak není východisko, není naděje, vše se hroutí a pesimismus zaplavuje posledních pár přeživších. A je z toho fraška, kde se nakonec vše v dobré vyzvrátí.

Přeji příjemný zážitek. A nezapomeňte si kapesník.

Zpět
11.07.2005 14:07 Sekce: Kultura, autor: mishak Ohlasů[3] / Komentovat