Svatý Václav?

Přiznám se že opovrhuji prezidentem České republiky. Záměrně neříkám naším prezidentem, protože třeba můj prezident to rozhodně není, když si svého prezidenta nemohu ani sám zvolit...

Máme tu evidentně renesančního člověka, který vyniká inteligencí, smyslem pro humor, porozuměním, nadhledem, férovým jednáním, odvahou stát si za svým a neuvěřitelnou schopností snášet kritiku. Tato země jich nemá na rozdávání, proto by byla škoda nechat jeho talent ladem. A svatořečení by si jistě stávající Václav nechal líbit. Možná i nějakou tu sochu na Karlově mostě a zmínku v učebnicích. Ideálně též narazit mince či vytisknout bankovky s obrýleným profilem.

Ale doufám, že jsme se již mentálně posunuli o staletí dále a pominu-li fakt, že se mi zdá zbytečná samotná nákladná instituce prezidenta, moc obdivu mi pro tohoto pána nezbývá. Jeho znakem je negace a následná absence jakýchkoliv alternativ k odmítanému.

Takže co tu máme právě teď. Patnáct minut slávy pro Klause na titulních stranách světových deníků. Hrdina bojující proti Lisabonské smlouvě. A realita?

Naše zaprděná, zakomplexovaná země, reprezentovaná podivnými politiky a prezidentem neschopným jakékoliv sebereflexe versus 485 milionů lidí v 26 státech, kteří, zcela pitomí a neschopní dohlédnout důsledky svých činů nakonec poměrnou většinou schváli silně nesrozumitelnou smlouvu upravující pravidla fungování EU.

Zcela subjektivně, nemám pocit, že bych pod Evropskou unií nějak závratně trpěl, i když nerozumím zdaleka všemu. Celou tu myšlenku považuji v podstatě za správnou. To že není prováděna ideálně je samozřejmé a očekávané. Objevuje se spousta nesmyslů, zbytečných pokusů ovlivňovat neovlivnitelné. Ale současná EU je zoufale mladá a nevyzrálá. Ale abych včas zarazil pohrdlivý český úsměv nad "tou byrokracií", rád bych vyjádřil i názor, že na jedno "podivné" nařízení z Bruselu vám můžu z fleku vyjmenovat deset právních paskvilů z dílny našich zákonodárců.

Ale zpět k našemu hrdinovi stojícímu tváří v tář Goliášovi. Nepokrytě využívá chyb naší ústavy, kterou tak vehementně obhajuje. Nikoho tak nějak kdysi nenapadlo, že ač prezident po schválení parlamentem a vládou jakoukoliv listinu podepsat musí, ošetřit i termín do jakého tento čin musí proběhnout. Takže se to protahuje a dotyčný se sluní pod paprsky pozornosti. A vůbec si toto období neprodlužuje záměrně přes jisté podržtašky senátory. To si přece nikdo nemyslí. Takže z mého pohledu se obdiv pro VK rovná obdivu k odsouzenému, vyhýbajícímu se nástupu do vězení.

Demokracie je křehká věc, které jsme se dosud nenaučili a potrvá to ještě spoustu let. Není to totiž jen hulákání a ohánění se vlastními právy a zákony, když se nám to hodí. Je to třeba i respekt k názoru většiny a takový drobný fakt, který naposledy reprezentoval snad T.G.Masaryk a který tu zoufale stále chybí. Některé věci se totiž prostě nedělají, i když nejsou ošetřeny paragrafem.

Jen na to trochu zase doplatíme, ale myslím, že už jsme zvyklí...

Zpět
11.10.2009 22:10 Sekce: Z domova, autor: mishak Ohlasů[27] / Komentovat