Výborný levný internet od O2

O2 jistě udělalo dost dobře, že se z TeleCom žluté barvy přebarvilo na gradientní kyslíkovou. Ale zvěrské způsoby, jako dědictví z minula si evidentně nese dál. Tarif pro někoho, kdo šetří každou korunu se totiž lehce může stát jízdenkou do pekla...

Doba, kdy se používalo vytáčené připojení, placené od minuty a které je již naštěstí pryč, mělo jednu velmi negativní vlastnost: bránilo skutečnému používání internetu. Uživatel totiž místo toho, aby se soustředil na využití možností, které mu tato neskutečná databáze znalostí, informací a zábavy nabízí, soustředil se zejména na to, aby „neprosurfoval moc peněz“.

Znám poměrně mnoho lidí z té doby, kterým se prostě nedalo vysvětlit, že internet je pro život důležitá věc. Každý měl doma nahraný nějaký tarifikátor, který mu odměřoval čas do konce placeného bloku, každý šetřil minutami a z internetu toho přes samou hrůzu z účtu viděl asi tolik, jako člověk lačný exotiky, který si koupí dovolenou v Dominikánské republice a nevystrčí nos z hotelového komplexu.

Velký boom nastal ve chvíli, kdy přišlo na řadu široce dostupné ADSL. To má totiž jednu velkou výhodu: platíte paušál a jestli člověk je, či není připojen není rozhodující. Takže za 475 Kč zaplacených za měsíc ušetří uživatel velkou sumu za telefon (používá Skype), za noviny (čte Blesk a ostatní věci online), může používat mraky různých služeb... atd. atd. A zejména, používá internet tehdy, když ho potřebuje (protože je připojený pořád) a ne tehdy, když je mimo špičku.

Tolik vám poví někdo, kdo ADSL používá. Protože to tak už několik let je. A ve chvíli, kdy se pro každého člověka stane ADSL synonymem nepřetržitého připojení, vtrhne na trh O2 s báječným ADSL tarifem za 179 Kč. Uživatel, který před tím ze všech stran obdržel informace o ADSL výše uvedené a který o internetu nic moc neví a je tak trochu líný číst si dopodrobna ujednání o připojení (vždyť je to to ADSL!), si jej objedná. A samozřejmě, protože šetří, tak na smlouvu na 12 měsíců, z které se dostat není žádná bžunda.

A teď překvapení: tarif za 179 Kč je účtován za prosurfované minuty! A v tom tarifu jich máte od štědrého strýčka O2 celých 120! No to je úplně skvělé! To si zasurfujete! A co se stane, když je vyčerpáte? No přeci tohle: za každou minutu se účtuje 1 koruna!

Báječný nápad. Sází O2 na to, že buď a) nezkušeného napálí a pak mu to hned první měsíc osmaží megafakturou, nebo za b) vydělá na tom, že se lidé budou zapomínat vždy po stažení stránky či e-mailu odpojit, protože na tohle už nikdo není zvyklý?

Měsíc má průměrně 43 000 minut, což by se při stanovené ceně od chudáka, co se neodpojil dost špatně vymáhalo, takže hodný strýček O2 na webu uvádí, že maximální částka, kterou vám naúčtuje není zmíněná megafaktura, ale „jen“ 2149 Kč (čti: skoro dvojnásobek tarifu s 8Mbit připojením nepřetržitě po celou dobu!).

Ok, tohle všechno by se dalo shrnout jako: tento cenový program je určen pro drobné „surfaře“, kteří potřebují jednou či dvakrát denně stáhnout mejly, nebo si přečíst na internetu TV program, předpověď počasí a tu tam něco vyhledat. Takových lidí bude totiž spousta a tomu by i odpovídala masivní reklama v televizi a ostatních médiích, přes která je nabízen.

Jenže... to by nesměla přijít na na řadu další bomba...:

Připojení je počítáno v půlhodinových blocích! Takže v té skvělé ceně 179 Kč se připojíte k internetu za ten měsíc celkem... 4x!

Každé další připojení bude stát 30 Kč.

Docela mazec. A trošku smutné pro člověka, který bude muset platit tenhle nesmysl 12 měsíců.

Tento tarif s takto nastavenými podmínkami, je z libovolného pohledu který mě napadl pro jakéhokoliv uživatele zcela nepoužitelný. Pokud přesto existují lidé, kteří mají opravdový zájem mít zapnutý internet 4x měsíčně na půl hodiny v kuse, tak jich je naprosto stopové množství, které neodpovídá tomu, aby na to O2 použila reklamní megakampaň.

Jediným účelem, ke kterému to má sloužit, je napálit velké množství lidí, přitáhnout si je na 12 měsíců smlouvou a vycucat z nich peníze, aniž by za to dostali byť minimálně adekvátní službu. A patrně, aby ta parodie byla dovedena do naprosté absurdity, tak tomu celému vévodí reklamní blábol "Využívejte všechny výhody vysokorychlostního internetu za nízkou cenu. Surfujte bezpečně rychlostí až 2048 kb/s bez uplatnění FUP".

Kýho výra.

Zpět
01.07.2007 14:07 Sekce: Z domova, autor: mirun Ohlasů[40] / Komentovat