White Power

Jedna z věcí, které mě v mém věku opravdu trápí, je jakási snaha dobrat se pravdy. Bohužel jedním ze zjištění tímto věkem přicházejícím je i fakt, že pravda prostě není a nikdy nebude jednoznačná. Příkladem zjevným nechť jsou bílé pláště...

Národem zdravým i nemocným hýbe poslední dobou doktorská revolta. Co kus to názor, někdo spílá z jedné strany, jiný mává vlajkou na barikádě druhé. Do toho občas mezi výstřely přeběhne někdo, komu je to srdečně fuk. Ale o co skutečně jde...? Máme tu bludný kruh slušně neefektivního zdravotnictví, dále černé díry zvané "pojišťovny", farmaceutické společnosti a také zástupy marodů, kteří v duchu hesla "Platím si to, tak ať z toho něco mám!" obráží ordinace.

A nejlepší na tom je, že samozřejmě nikdo nemá pravdu.
První omyl je fakt, že všichni lékaři jsou nadstandartně placeni. To samozřejmě pravda není. Na druhou stranu na pět případů, jak absolventi berou málo, vám vyjmenuji pět případů, kdy si postarší lemploidní doktoři na vhodných pozicích vydělají násobky průměrné mzdy. Řekl bych, ale mohu se mýlit, že za to může oblíbený bažant/mazák styl, fungující i na právech a v dalších oborech, kde je nováček šikanován do té míry, že se po dosažení vysněné mety stává odhodlán vrátit ústrky i s úroky těm, kteří si to zaslouží, tedy dalším nováčkům. Součástí tohoto trendu je i snaha udržet se na fleku a zdůvodnit svoji výjimečnost.

Otázku jak správně ohodnotit kvalitního lékaře nechci nechat stranou, ale nebude to pro laika lehké. Jako příklad dávám slova své známé z brněnské bohunické nemocnice: "Nejmizernější chirurgové jsou ti nejpříjemnéjší společníci, naopak největší machři u nás jsou většinou nerudní až protivní, mlčenliví, odtažití a na sále bezchybní." A pak si podle dojmu vyberte.

Pojišťovny. Vzhledem k tomu, kolik spolykají na svůj provoz, bych se výjimečně přikláněl i k tomu, aby to byla součást státní správy. Neviditelná ruka trhu v tomto případě, kdy stejně musí všichni povinně platit, trochu neefektivní. Léta se ptám, jak je možné, že i po tolika letech nechodí automaticky všem poštou jednou ročně vyúčtování všech služeb se zdravím spojených. Jednak by se odhalilo spoustu fiktivních výkonů, které na vaše rodné číslo fakturují doktoři pojišťovnám, druhak by si běžný český běloch možná uvědomil jeden nepříjemný fakt. A to, že co odvede během let na zdravotním pojištění (nebo spíše zdravotní dani), spotřebuje při vážnějším onemocnění během pár měsců. A nastává nepříjemná otázka provázející celou současnou společnost. Budeme solidární? A kam až ta solidarita sahá. Bohužel zdravotnictví ve stávající podobě patrně není dlouhodobě udržitelné a vystřízlivění nebude jednoduché.

Farmabusiness - to je dlouhodobě vysavač na prachy. Jenom ten pytlík se vysypává poněkud zvláštně. Sám se v téhle branži nepřímo
pohybuji už nějaký rok a musím otevřeně říci, že ohromné množství bílých plášťů se nechává v poklidu korumpovat farmaceutickými společnostmi, využívajícími více či méně sofistikované metody. Různá školení a semináře v Alpách či Karibiku už se vzhledem k odporu veřejnosti moc nenosí, co letí je účast na různých průzkumech, kde si doktoři za pár formálních kliknutí na speciálních internetových stránkách vydělají několikero tisíc. Otevřeně ještě mohu přiznat, že zmlsanost a lenost doktorů dosahuje někdy takových mezí, že je problém je vůbec přinutit k jakékoliv aktivitě, která alespoň vzdáleně se dá vykládat jako ohodnotitelná. A pokud odcházíte z ordinace s pocitem, že vám usměvavý lékař předepsal super lék s nejlepším svědomím a ne s faktem, že z něj má slušný budget bokem, šeredně se pletete. Tedy z tohoto pohledu, ať jde třetina doktorů klidně do prdele...

Další věc je, že nad tímto stavem spokojeně uplaceně bdí Státní ústav kontroly léčiv (SÚKL), který slastně přivírá oči nad marasmem a  na rozdíl od rozvinutějších zemí jako Tanzánie a spol. tlačí zcela minimálně na dodavatele léčiv. Máme tu tak mraky léčiv se stejnou účinou látkou, ale jaksi konkurenční tlak nijak nesnižuje cenu. Tomu zdatně sekundují nákupčí ve velkých nemocnicích, což jsou často stejné (s prominutím) kurvy. Protože když cena a výhodnost pro pacienta není měřítkem, dává to úžasný vyjednávací potenciál.

A na závěr tu máme našeho nemocného občana. Vyšetřen nejmodernějšími přístroji, proklepnut odbornými doktory a masírován reklamou a seriály, redukuje své požadavky na a) prášek, b) injekci, c) mastičku. Bohužel naši lékaři konejšeni možnostmi současné
medicíny většinou neřeknou něco ve stylu: "Žerete jako prase, nehejbejte se, takže se nedivte!". Nebo, že by některé jedince poslali za psychiatrem. Tím by totiž připustili, že něco nedokáží ovlivnit, a to jim běžný občan nedokáže odpustit. A tak to napíše. A na jakousi zodpovědnost vůči svému zdraví jsme si tu dávno odvykli. Ale tím nechci útočit na všechny. Opět tu máme většinu lidí, kteří nezaviněně a v dobré víře se snaží vyřešit svůj zdravotní problém. A opět tu máme dilema, kdo a jak je odliší od té druhé části.

Takže by možná nebylo od věci, přestat si hrát na Západ, kde má podobnou péči mnohem méně lidí, určit co lze utáhnout z pojištění a co ne a brát jako fakt i to, že vzhledem k prodlužujícímu se věku a zvyšující se nemocnosti, prostě řada z nás na některé věci nedosáhne. A vypustit kecy laiků omílající Hippokratovu přísahu, kde nikde není řečeno, že má lékař léčit zadarmo, stejně tak neopominout fakt, že každý rok vyplivnou lékařské fakulty stovky a tisíce jedinců, očekávající automaticky jistý status a příjem, přesto, že pro ně třeba není uplatnění.

A na závěr počítat i s oním nepříjemným faktem, že ne vše se dá vyléčit. A že prostě stejně vždy někdo zemře. Je to blbý, ale je to tak. Takže bych radši třeba řešil i věci, zda delší život rovná se automaticky lepší život, a proč tolik lidí vydechne támhle někde za plentou v LDNce bez nikoho blízkého poblíž. Ale to už samozřejmě není otázka na zdravotnictví jako takové.

Nezbytně nutné je opět připomenout i jeden klíčový fakt! I přes stále přetrvávající respekt k titulům. Musím důrazně připomenout (podpořeno léty praxe), že fakt že má někdo před a za jmeném několikero zkratek, tedy že je to doktor medicíny, práv, či člen akademie věd... vůbec neznamená, že dotyčný není lidsky či morálně zvrácené hovado!!! Věřte mi!
 

Zpět
18.02.2011 01:02 Sekce: Z domova, autor: mishak Ohlasů[19] / Komentovat